Místostarosta Peterka: Chceme motivovat lidi k třídění, chystáme změny ve svozu odpadu

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Životní prostředí, ochrana planety a ekologie jsou témata, která v poslední době sílí. Jejich součástí je také téma zabývající se likvidací odpadu i snížením jeho produkce. Města a obce k tomuto tématu přistupují různě a liší se způsobem svozu i výší platby za něj. V Příbrami se naposledy o tomto mluvilo nedávno v souvislosti s možností vybudovat ve městě spalovnu komunálního odpadu.

Jedním z argumentů v případě zamýšlené stavby spalovny byl i fakt, že pokud se komunální odpad spaloval v Příbrami, nehrozilo by jejím obyvatelům zvýšení ceny za svoz komunálního odpadu. Tomu by se město ale zřejmě neubránilo, pokud by netříděný komunální odpad muselo vozit k likvidaci do spalovny někde jinde. „Už nyní je náklad na likvidaci odpadu za jednoho obyvatele města přes devět set korun,“ podotkl příbramský starosta Jan Konvalinka s tím, že pokud by se odpad musel odvážet, tak by cena pro obyvatele rostla násobně.

Nicméně současná podoba svozu komunálního odpadu v Příbrami příliš ekologická není, respektive nenutí domácnosti třídit odpad. A cena za svoz v minulosti rostla. V současné době se totiž ve městě platí tzv. za hlavu, tedy podle počtu lidí v domácnosti, ale popelnic může mít, každý kolik chce. Domácnost s jedním či dvěma lidmi tedy může mít klidně dvě či tři nádoby na komunální odpad a stejně bude platit jen 720 korun za osobu. Ovšem například čtyřčlenná rodina s jednou popelnicí zaplatí městu už 2 880 korun. Na druhou stranu ani jim nic nebrání mít nádob na odpad více a přitom budou platit stejně.

Vedení města ale chce tento systém změnit. Inspiraci vidí například v nedaleké Dobříši. „Tam ten systém mají propracovanější a chtěl bych některé ty praktické věci přenést do Příbrami jako například právě to, že se bude platit za to, kdo má kolik popelnic. Je to motivační a nutí to lidi více třídit,“ prozradil místostarosta Miroslav Peterka, do jehož kompetence spadá oblast Technických služeb města Příbram.

Miroslav Peterka.

Dalším nešvarem, se kterým město v oblasti odpadu léta bojuje, je i to, že někteří lidé za odpad neplatí a svými odpadky zaplňují veřejné koše například v Pražské ulici. To samé platí i o některých podnikatelích a firmách či prodejcích na trzích a podobně. „To pak následně musíme řešit my a stojí to město další peníze. Navíc na tyto filuty pak doplácí ostatní občané, ovšem nemůžeme stát u každého domu a hlídat, kdo kam nosí odpad,“ dodal místostarosta Peterka.

Místostarosta proto v současné době podle svých slov ve spolupráci odborem životního prostředí a technickými službami pracuje na změnách, které by měly více motivovat k třídění odpadu a ve výsledku ke snížení objemu komunálního odpadu, jenž musí město likvidovat.

Komentáře