Herec Petr Florián opouští příbramský divadelní soubor

Foto: archiv Petra Floriána

PŘÍBRAM – Konec roku to je období předsevzetí, změn a nových začátků. Jeden takový nový začátek nyní čeká i herce Petra Floriána, který se koncem letošního roku opouští i stálé angažmá v příbramském divadelním souboru.

Proč se rozhodl pro změnu, kam povedou jeho další profesní kroky i na co bude z doby svého příbramského působení vzpomínat, to nám prozradil v rozhovoru, který nám poskytl.

Petře, proč si se rozhodl opustit příbramské divadlo a kam povedou nové tvé herecké kroky?

Abych řekl pravdu, o odchodu z angažmá jsem přemýšlel už delší dobu. Když je člověk na jednom místě přes deset let, je logické, že pocítí určitý stereotyp a třeba i osobní stagnaci. Já jsem za ty roky, které jsem tady mohl strávit, neskutečně vděčný. Bylo to krásné období, ale je na čase jít dál. Odcházím na volnou nohu. V Divadle A. Dvořáka Příbram budu, po dohodě s uměleckým šéfem Milanem Schejbalem, dohrávat všechny své role. Hraju asi ve čtyřech inscenacích v Praze, letos jsem si zkusil malou roličku v rozhlasové hře, načetl svou první audioknihu a teď na podzim jsem nazkoušel skvělou zájezdovou komedii. Jsem otevřený všem novým výzvám a těším se, co mi život na volné noze přinese.

Foto: Divadlo A. Dvořáka Příbram

Na jakou svou roli, případně i celé představení, v příbramském divadle nejraději vzpomínáš?

Je toho rozhodně víc. Miloval jsem třeba Hvězdné manýry, Umění vraždy, Můj romantický příběh, nebo Hostinu dravců. Z těch současných srdcovek je to asi Chvála bláznovství. Já se většinou zamiluju do inscenací, které se mi hezky zkoušely. Když to byl příjemný proces, tak ta hra samotná může být úplný průšvih, ale já to budu hrát s nadšením a rád. A pak mám rád role, které mě něco učí, nebo si díky nim zkusím něco nového. Tak to třeba bylo v Hostině dravců, kde jsem hrál slepce. To byla úžasná zkušenost a herecká výzva.

Vystupoval jsi také v kapele Los Trumberos, bude tě možné v Příbrami vídat na jejich koncertech?

Věřím, že ano. Všichni kolegové, kteří odešli z angažmá, tu možnost měli. Ale na druhou stranu přijdou noví a nadšení kolegové, kteří si určitě rádi zazpívají a je asi přirozené, aby na zpívánkách hereckého souboru zpívali jeho členové.

Foto: Divadlo A. Dvořáka Příbram

Na podzim televize opakovala seriál Vyprávěj, kde si hrál socialistického vojenského velitele. Díval jsi se a případně, kde tě uvidíme v nejbližší době uvidíme?

Já se na sebe nezvládám koukat.  Myslím, že mě teď dlouho v ničem neuvidíte. Loni jsem kvůli divadelním povinnostem odřekl epizodní role asi ve třech seriálech, takže jsem nic nového nenatočil. To je také jedna z věcí, která by se odchodem z angažmá mohla změnit. Uvidíme.

Tvojí velkou zálibou je také fotografování, jak vidíš svou budoucnost v této oblasti?

Focení je moje velká vášeň a rozhodně v ní hodlám pokračovat a rozvíjet. Chtěl bych zase fotit i vlastní projekty pro vlastní seberealizaci. To jsem teď minimálně dva roky nedělal a fotil jen klienty a zakázky. Moc rád budu také dál spolupracovat s naším divadlem na focení inscenací, ale třeba i hereckého souboru.

Je konec roku, dáváš si do toho nového nějaké předsevzetí a jak se ti případně dá naplňovat?

Já se snažím úkolovat v průběhu celého roku. Letos to bude spojené právě s mým odchodem z angažmá. Vnímám to trochu jako ukončení partnerského vztahu, jako rozchod, ale v dobrém. A když se člověk rozejde, začne na sobě zase pracovat. Začne se víc starat o to, jak vypadá, začne cvičit, chodí víc do společnosti. No a já se o sebe chci taky víc starat. Zaměřit se na sebeprezentaci, nafotit si nové fotky a obejít castingové agentury, vylézt ze své komfortní zóny a někam se posunout. Třeba se mi to vůbec nepovede, ale i tak to stojí za pokus a já se na to moc těším.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho nejen hereckých úspěchů v roce 2024.

Komentáře