Jinečtí dělostřelci fušují Ježíškovi do řemesla

Ježíškovi pomocníci, zástupci 13. dělostřeleckého pluku a ředitelka DD Solenice - Olga Vernerová. Foto: archiv pluku

JINCE – Jinečtí dělostřelci pokračují v tradici a fušují tak trochu do řemesla Ježíškovi. Vojáci z 13. dělostřeleckého pluku už po několik let plní dětská přání a nakupují vánoční dárky dětem do dětských domovů. Středočeši se tak nemusí bát, že by se nějaké dítko pod stromečkem kabonilo.

V listopadu každého roku se na pluku shromáždí kreslená a psaná přání od dětí z dětských domovu Středočeského kraje. To je důsledek několikaleté spolupráce jineckých vojáků s Dětským domovem Příbram, Dětským domovem Solenice a s organizací Dejme dětem šanci. Na stovku rozličných dárků a přání se snažili splnit vojáci, vojákyně a občanští zaměstnanci 13. dělostřeleckého pluku. Malé děti si nejčastěji přejí stavebnice, panenky a knížky. Adolescenty zas potěší oblečení anebo výbava do bytů. Někteří se totiž chystají vykročit do světa dospělých a osamostatnit se, a proto potřebují pomoc i s materiálním zabezpečením. Povlečení, ručníky anebo nádobí je tak vítaným dárkem. „Vaše dárky přispívají každý rok ke krásné vánoční atmosféře u stromečku, přinášejí radost jak malým, tak velkým dětem. Ti starší si často přejí praktické dárky. Možná si říkáte, proč to chtějí? Věřte, že si ty hrnky a talíře, povlečení, někdy žehličku a podobně, hýčkají a když od nás jako dospělí odcházejí, nesou si pyšně i toto vybavení,“ Olga Vernerová, ředitelka DD Solenice.

Letos poprvé vojáci navíc plnili i přání dětí v podobě zaplacení lyžařských výcviků a nakoupení vybavení na hory. Díky vybraným penězům tak mohou kluci a holky jet za sněhem jako ostatní děti ze třídy s rodinným zázemím a naučit se tak lyžovat. „Kdo ví, třeba je mezi nimi nová Eva Adamczyková a bude reprezentovat armádu za Duklu,“ říká se smíchem o sbírce velitel pluku plukovník Jan Cífka a dodává: „Děti z dětských domovů podporujeme roky a děláme to moc rádi. Nejen materiálně a finančně, ale i tím, že je zveme na Den dětí anebo jim zas pomáháme organizovat jejich aktivity.“

Organizaci Dejme dětem šanci podporují jinečtí vojáci i mimo Vánoční čas. Pravidelně vystupují s ukázkou bojem zblízka při jejich nadačních dnech a zároveň jsou na akci i k ruce pořadatelkám. „Dělostřelci nám pomáhají při organizaci akce Běháme pro děti, kde jejich síly rádi využíváme a radost z jejich přítomnosti mají i účastníci akce, kterým opakovaně předvádí ukázky. Jako jeden muž pak i sami vybíhají do běžeckého závodu. Děkujeme všem, kteří se do podpory „našich dětí“, které nemohou trávit Vánoce se svojí rodinou zapojují,“ Michaela Chovancová, zakladatelka a ředitelka Dejme dětem šanci o.p.s., která pomáhá dětem již od roku 2011.

Vychovatelé se nenápadně vyptávali, při zábavném odpoledni děti kreslily přání a vyprávěly, co by si přály. Vše bylo pečlivě zaznamenáno a předáno Ježíškovým pomocníkům dělostřelcům. Všechny dárky byly tajně pořízeny, zabaleny, popsány a dovezeny do rukou ředitelů dětských domovů. Díky tajné misi, tak měly děti opravdové překvapení pod stromečkem. „Tohle všechno je to, co nás už mnoho let naplňuje a dělá šťastnými, protože ne každý má to štěstí a může trávit Štědrý večer v rodinném kruhu. Rádi pomáháme a vytváříme pro děti nezapomenutelné zážitky,“ doplnila nadrotmistryně Michaela Sztankovicsová, Ježíškův pomocník. 

Text: kpt. Gabriela Kugler

Foto: 13. dělostřelecký pluk „Jaselský“

Komentáře