Boj za Horymíra

Čas od času veřejnost šokují reportáže soukromých médií o tom, jak některé profese při změně času musejí pracovat o hodinu déle, ale nikdo jim tuto hodinu nezaplatí a podobně. Ta samá média ale už při posunu hodin zpět o tom, že jsou lidé v práci o hodinu méně, srdceryvné reportáže nedělají.

Na Pulitzerovu cenu tak aspirují i jejich další výtečné reportáže, jako například ta o 29. únoru a o přestupném roku vůbec. V těchto reportážích je kladený především důraz na fakt, že lidé narození 29. února jsou ochuzeni o oslavy narozenin, protože by je měli slavit jen jednou za čtyři roky. Tato velmi silná reportáž jedné komerční televizní stanice vyvolala v naší redakci vášnivou debatu o tom, zda i my bychom neměli najít nějaké téma, ve kterém bychom za někoho bojovali – to je ostatně už delší dobou v módě. Naše nadšení ale záhy opadlo, neboť všechna lukrativní témata jsou už rozebrána a „přikulovat“ se nám u nikoho nechce.

Zachránila nás až spásná myšlenka našeho spolupracovníka Alexandrose Minimalise, který se na okamžik probral z vodkového deliria a pronesl: „Co 29. únor?“ Načež byl zpražen tím, že ten si už zabukovala televize, která již tři desítky let kazí vkus většině národa. „Ne narozeniny, ale kdo má ten den svátek?“ dodal Minimalis a opět upadl do kómatu.

V tu chvíli jsme věděli, že je to je to pravé. Nikdo z nás si ale nemohl vzpomenout, kdo je o oslavy svých jmenin existencí přestupných roků ochuzován. „Přece tam není bílej flek?“ znělo redakcí, i když by i to bylo originální, ale nakonec se nám podařilo zjistit, že 29. února má svátek HORYMÍR. Budeme tedy bojovat za práva všech Horymírů.

Co na tom, že ten floutek kdysi trochu prý pobořil Březové Hory? To si měl vyřešit tehdejší osadní výbor. Horymír je náš a basta. A my se za něj budeme bít do roztrhání těla! A už začaly padat první nápady jako například, že když Horymírové slaví jen jednou za čtyři roky, tak by měly být ty oslavy o to větší a povinně by na ně měly přispívat obce, kde Horymírové žijí i tamní podnikatelé. A co Horymírové narození 29. února? Ti jsou úplně v pytli! Pojmenovat po nich náměstí, ulici či školu a nechyběly ani takové skvělé jiskry, jako k onomu svátku jim dávat mladou pannu, ostatně k čemu by jim byla panna stará, že?

Víme, že tento plán je teprve v zárodku, ale slibujeme, že naše požadavky za Horymíry, aspoň ty příbramské sepíšeme a předložíme radnici k jejich naplnění.

Horymírům zdar!

Komentáře