Dobříš startuje anketu k trvalému pobytu

Dobříš

DOBŘÍŠ – Vedení města Dobříše připravuje iniciativu s podtitulem „Dobříš – trvalé místo pro život“, jejímž záměrem je motivovat místní občany k tomu, aby si ve městě zřídili trvalé stálé bydliště.

„V rámci vedení města se již delší dobu zabýváme otázkou, jak přesvědčit obyvatele města, kteří zde žijí, ale nemají zde hlášený trvalý pobyt, aby si ho zde nahlásili. Nyní jsme se rozhodli o pomoc požádat širokou veřejnost a prostřednictvím anonymní ankety chceme zjistit jakou cestou bychom se podle trvale i netrvale žijících obyvatel měli dát,“ řekl k záměru města starosta Pavel Svoboda.

Anketa se zaměřuje na dvě klíčové skupiny: obyvatele, kteří ve městě žijí, ale nemají v něm zapsané trvalé bydliště, a současné obyvatele, kteří v Dobříši již mají trvalý pobyt. Pro obyvatele bez trvalého pobytu ve městě v dotazníku město nabízí sérii návrhů, včetně možného finančního příspěvku ve výši 10 000 Kč, čestného odznaku nového dobříšského občana nebo možnosti bezplatného využití svozu odpadů na jeden rok.

Nynějším občanům pak město nabízí další benefity, jako je možnost bezplatného využití městských sportovišť, a to celoročně, bezplatný vstup na Koncert města Dobříše nebo realizaci významných infrastrukturních projektů. „Chceme, aby se všichni obyvatelé cítili součástí našeho města. Anketa je prvním krokem k lepšímu pochopení toho, co naši občané považují za důležité a co by je mohlo motivovat k tomu, aby si zde zřídili trvalý pobyt,” řekl starosta města.

Jedním z důvodů, proč se k tomuto kroku v Dobříši rozhodli je, že obecně platí a je faktem, že neopominutelnou součástí rozpočtu měst a obcí jsou finanční prostředky, které jsou přepočítávány právě podle počtu obyvatel s trvalým bydlištěm ve městě. „Zjišťujeme, že obyvatelé, kteří ve městě trvalý pobyt zřízený nemají, nejsou specifikem pouze Dobříše. Řeší se ve více městech i obcích. Rádi bychom motivovali k přihlášení k trvalému pobytu v našem městě, současně si ale uvědomujeme, že je třeba zaměřit se i na obyvatele s trvalým pobytem ve městě. Legislativa však město v motivaci místních značně limituje,“ dodala místostarostka Jindřiška Romba, která se tomuto tématu také aktivně věnuje.

On-line dotazník můžete vyplňovat kdykoli až do 8. března. Poté budou výsledky vyhodnoceny a vedení města je bude konzultovat napříč zastupitelstvem.

DOTAZNÍK K VYPLNĚNÍ ZDE

 

Komentáře