Dělostřelci zpátky v Brdech?

Samohybná houfnice DANA na střelnici Padrť.

Názory v rubrice „Váš názor“ se nemusí shodovat s názory redakce.

PŘÍBRAMSKO/BRDY – Média v posledních dnech otiskla zprávu, že Ministerstvo obrany plánuje rozšířit  střelby v bývalém vojenském újezdu Brdy, a to z bývalé střelnice bojových vozidel Padrť, pravděpodobně směrem na dopadovou plochu Brda. Tuto potřebu výcviku vyvolala především válka na Ukrajině.

Jistě, má to svoji logiku. Aby si dělostřelci z jineckého pluku (dříve brigáda) mohli čas od času ze samohybných děl zastřílet, musí se přesouvat do jiného vojenského újezdu, zpravidla do Hradiště, což stojí spoustu peněz a času. Nicméně si dovolím podotknout malý rýpanec.

Není to tak dlouho, kdy odborníci z Ministerstva obrany v čele s exministry Alexandrem Vondrou a Martinem Stropnickým zrušili vojenský újezd Brdy, zřízený hlavně pro potřeby dělostřelců, protože moderní válka dle jejich názoru již dělostřelectvo nepotřebuje. Tuto teorii doložili úsporou cirka 100 miliónu korun ročně, které zrušení vojenského újezdu přinese. Kdo má trošku o bývalém vojenském újezdu přehled, tak ví, že Brdy přišly tak akorát o malý strážní oddíl na Bahnech a Kolvíně, o újezdní úřad v Jincích a o malou částku investovanou do údržby výcvikových zařízení, tzv. ARO (asanačně rekultivační opatření). Naopak, celý proces rušení vojenského újezdu stál dost peněz a pokud započítáme astronomické náklady vynaložené na stále probíhající pyrotechnickou očistu území, tak je jasné, že na zrušení vojenského újezdu armáda prodělala a bude prodělávat kalhoty a o jakékoliv úspoře nemůže být žádná řeč.

Ale dobrá, území stále patří Ministerstvu obrany, z dikce zákona o obraně republiky si ho jako objekt důležitý pro obranu státu (ODOS) může uzavřít a využívat k výcviku, bez dělostřelců se ani válka, ani obrana vést nedá, jak odborníci z obrany náhle zjistili, tak proč ne. Ale pokud myslí Ministerstvo obrany tento zámysl vážně, tak budu doufat, že nebude dělat z veřejnosti s odpuštěním blbce jako v případě rušení vojenského újezdu a veřejnost dostane relevantní a pravdivé informace, protože tato činnost zákonitě omezí pohyb návštěvníků v Brdech, stejně tak omezí  i lesnickou činnost. Snad se zase v souvislosti s rozšířením střeleb v Brdech nedočkáme frašky o několika dějstvích, kterou budou opět režírovat ministerští odborníci.

Brdům zdar

Karel Urban

 

Komentáře