Václav Švenda: S novým volebním obdobím můžeme v zastupitelstvu zkusit nastavit i nové lepší osobní vztahy

Václav Švenda.

PŘÍBRAM – Karty po volbách jsou rozdány, situace ve vedení města se prakticky nemění, nicméně i tak lze v mnohém začít nově či lépe. I v nadcházejícím volebním období bude nejsilnější opoziční stranou TOP 09 respektive uskupení Spojenci, jehož byla součástí.

Zajímalo nás proto, s jakými vizemi a nadějemi do nového volebního období vstupuje. Na to nám odpověděl lídr Spojenců a staronový městský zastupitel Václav Švenda.

Spojenci budou opět nejsilnější opoziční stranou, vládnoucí koalice má křehkou většinu jednoho hlasu, myslíte si, že bude v tomto volebním období snadnější prosadit i některé body z Vašeho volebního programu? Případně na které hlavní byste se chtěli zaměřit?

Samozřejmě respektujeme vznik vládnoucí koalice a chceme jí dát šanci a za nás se budeme snažit prosazovat naše důležitá témata. Z těch nejvýznamnějších to je například zvýšení transparentnosti radnice, byli bychom, aby se například uchovávaly záznamy ze zastupitelstva a radnice lépe komunikovala s občany. Také bychom uvítali, kdyby opozice měla svůj pravidelný prostor jak městském zpravodaji Kahan, tak i ve videích Minutky z radnice, které jsou také placeny z peněz občanů.

Dále je pro nás důležité lepší parkování v Příbrami, tady bych uvítal spuštění systému „Chytrého parkování“, kdy by došlo na vybudování systému záchytných parkovišť, aby také vznikly parkovací zóny a nové parkovací plochy, za velmi významné také považujeme změnu územního plánu, která nyní brzdí rozvoj města, v této oblasti se chce angažovat Markéta Škodová, Václav Dvořák se bude věnovat ekonomickým tématům a Marek Školoud by se rád věnoval problematice „Smart City“.

Tyto témata se budeme se vzniklou většinou snažit komunikovat a prosazovat a doufáme, že i z jejich strany o to bude zájem a aby spolupráce byla především ve prospěch Příbrami.

Zmínil jste problematiku parkování, Vy sám jste byl kromě funkce zastupitele i předsedou dopravní komise, budete o tento post znovu usilovat a případně se pak snažit znovu předložit jménem této komise vedení města Váš návrh na sjednocení cen parkování v centru Příbrami, který u vedení města leží už asi dva roky?

Rád bych pokračoval v dopravní komisi, nutně nemusím být jejím předsedou, ale ta témata, která jsme v uplynulém volebním období řešili, bych vítal, aby se v tom novém podařilo prosadit a realizovat. V minulém období byly návrhy této komise zohledňovány jen částečně, tak nyní doufám, že v radě města bude partner, který tomu bude více naslouchat. Podařilo se například prosadit lepší osvětlení přechodů pro chodce, ale i to jsme museli urgovat a myslím si, že ke konečné realizaci pomohla i kritika v médiích.

V posledním roce byla zasedání zastupitelstva poměrně často plná i osobních invektiv vládnoucí koalice vůči opozici apod., myslíte si, že obměnou zastupitelstva i vedení města bude následující čtyři roky situace lepší?

Netroufám si tvrdit, nicméně bych si přál, aby to tak bylo. My se budeme snažit dát koalici a šanci a pokud bude chtít s námi spolupracovat, tak budeme rádi. My chceme, aby se věci v Příbrami posouvaly dopředu a s tím, že začíná nové volební období, tak si myslím, že se můžeme pokusit nastavit i nové lepší osobní vztahy.

Společně s vámi v opozici bude i Šance a Piráti, se kterými už máte zkušenosti z minulého volebního období, jaký postoj ale očekáváte od dvou nováčků SPD a Příbram 2030?

Nad tím jsem zatím ještě moc nepřemýšlel, my se soustředíme na to, abychom plnili to, co jsme slíbili lidem a zda a do jaké míry bude možné s těmito dvěma novými subjekty spolupracovat, to se ukáže.

Prakticky souběžně s oznámením koalice, přišla i zpráva, že se bude znovu vyhlašovat výběrové řízení na opravu bazénu, co tomu říkáte a dočkáme podle vás v tomto volebním období slibované rekonstrukce?

Tu ideální příležitost pro rekonstrukci bazénu jsme promeškali, současné vedení v projektu po začátku minulého volebního období rok a půl váhalo a tím pádem se to celé zbortilo a mě osobně to už nyní přijde tragikomické… Domnívám se, že to neustálé přešlapování na místě vede i k nedůvěře stavebních firem, které by podávaly nabídku. Uvítal bych nejdříve smysluplný investiční plán, který nám řekne, co si můžeme a co nemůžeme finančně v oblasti investic dovolit a pak teprve řešil otázku bazénu. Samozřejmě je možné, že řešení, které nyní chce udělat vedení města, bude také dobré, ale možná by se okázalo, že nyní je možné provést jen prostou rekonstrukci. Ovšem ani to se nesmí opět táhnout, protože ceny rostou a projekt se smrskává a lidé v Příbrami z toho nemají nic. Podle původního plánu se nyní měli už víc než rok koupat…

Děkuji za rozhovor.

Komentáře