O víkendu startuje nová sezóna turistických vlaků. Letos vyjedou i do Dobříše a Rožmitálu

STŘEDNÍ ČECHY/PŘÍBRAMSKO – O víkendu 23. a 24. března bude na železnici v Praze a Středočeském kraji zahájena nová turistická sezóna. Zájemci o poznávání krás středních Čech se mohou těšit na tradiční jízdy do turisticky atraktivních míst, ale i na některé nové trasy. Vedle již osvědčených nostalgických jízd do Posázaví tak letos zamíří parní vlaky do Dobříše nebo do Rožmitálu pod Třemšínem.

Rodiny s dětmi a cykloturisté si znovu mohou naplánovat víkendový výlet Cyklohráčkem do oblasti Slánska a i letos tento výletní vlak vyrazí během letních prázdnin dvakrát týdně do dalších nových míst nejen ve Středočeském kraji. Chybět nebudou ani oblíbené vlaky do Českého ráje a oblasti Brd a také řada akcí, které budou organizovat České dráhy ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Středočeským krajem, Pražskou integrovanou dopravou a dalšími partnery. Turistická sezóna na železnici potrvá do 28. října. Středočeský kraj navíc láká na neustále rozšiřující se síť cyklostezek.

Fanoušci parních vlaků se v průběhu sezóny mohou těšit na řadu nostalgických jízd. „Parní vlaky jsou mezi cestujícími velice oblíbené. Jen v loňském roce těmito vlaky cestovalo na šest tisíc lidí. Letos se cestující mohou těšit na větší pohodlí. Některé vozy historické soupravy, která zajišťuje většinu nostalgických vlaků, totiž prošly před letošní sezónou rekonstrukcí,“ říká ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah Jakub Goliáš.

Řada turisticky atraktivních míst ve Středočeském kraji je dostupná díky rozšiřující se síti cyklotras i z nádraží. „Cesta vlakem a následný výlet na kole se tedy přímo nabízejí. Každý rok se navíc snažíme naši síť cyklostezek rozšířit o další upravené úseky. S potěšením musím říci, že mix průběžného dobudovávání stezek, jejich dostupnost z množství železničních stanic a řada přírodních i architektonických krás, dělá z našeho kraje skutečně atraktivní region,“ konstatovala Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

Nostalgické jízdy – letos nově do Dobříše a Rožmitálu pod Třemšínem

Letošní novinkou je také jízda nostalgického vlaku s názvem „Párou na Dobříš“. Po delší době opět se tak milovníkům krás brdských lesů nabízí tato dříve oblíbená trasa. Tato parní jízda se uskuteční 4. května a 12. října. Další novinkou bude také nostalgický vlak z Příbrami s názvem „Párou do Rožmitálu pod Třemšínem“, který pojede 27. července přes Březnici do Rožmitálu pod Třemšínem a zpět. U tohoto vlaku se počítá v Příbrami s možností přestupu z výletního vlaku „Cyklo Brdy“ ve směru od Prahy a Berouna, což bude možné i pro cestu zpět.

Výchozí stanicí nostalgických jízd bude v metropoli opět stanice Praha-Vršovice. V turistické sezóně 2024 zůstávají v nabídce parní vlaky „Párou Posázavím“, které pojedou po již tradiční okružní trase z Prahy-Vršovic přes Davli do Týnce nad Sázavou a zpět přes Čerčany do Prahy. První jízda je naplánovaná již na Velikonoční neděli 31. března, další pak na 5. května a 13. října. Na konci prázdnin, 31. srpna, bude vypraven historický vlak s názvem „Párou na Tankový den v Lešanech“, který pojede z Prahy přes Davli a Krhanice do Týnce nad Sázavou. Ocení ho nejen návštěvníci tradiční akce plné vojenské techniky, ale i výletníci směřující do Posázaví. Vlak se vrátí po stejné trase zpět do Prahy-Vršovic.

Na všechny parní vlaky bude i letos možné zakoupit v předprodeji jízdenky s rezervací místa v e-shopu a ve všech pokladnách ČD.

Na výlet Cyklohráčkem a vlaky Český ráj a Cyklo Brdy

Do 11. sezóny letos vstoupí oblíbený výletní vlak Cyklohráček. Stejně jako v předchozích letech bude jezdit opět o sobotách, nedělích a státních svátcích od 23. března do 28. října. Vlak bude opět možné využít k výletu do oblasti Slánska. Ve dnech 20. dubna, 25. května, 29. června, 27. července, 24. srpna a 28. září bude prodloužen až do Zlonic.

V provozu budou opět dva páry vlaků. První dopolední spoj do Slaného bude svou jízdu tradičně zahajovat na pražském hlavním nádraží. Novinkou je, že letos bude z důvodu výlukových prací dopolední spoj ze Slaného svoji jízdu končit a odpolední spoj do Slaného začínat na nádraží Praha-Smíchov. V období od 9. září do 28. října budou probíhat stavební práce v úseku mezi Slaným a Středokluky a Cyklohráček proto pojede po náhradní trase.

Podobně jako v minulém roce bude od 9. července do 22. srpna provoz Cyklohráčku rozšířen o úterní a čtvrteční jízdy. Vlak v tyto dny vyrazí do dalších míst nejen ve středních Čechách a cestující tak mohou tímto vlakem zavítat např. do Dobříše, Českého Šternberka, Kácova, Lužné u Rakovníka, Mladé Boleslavi či Nelahozevsi. Celkem se bude jednat o 14 vlakových výletů.

I v letošní sezóně budou České dráhy vypravovat o víkendech a státních svátcích v období od 23. března do 28. října 2024 vlak „Český ráj“. Ten zaveze cestující z hlavního města na výlet nejen za Rumcajsem do Jičína, ale i do oblasti Prachovských skal nebo Hruboskalska. Vlak je určen pro pěší i cykloturisty a letos bude nově odjíždět z pražského hlavního nádraží v 8:54 hod. Jezdit bude také vlak „Cyklo Brdy“, který ve stejném období sveze výletníky a cykloturisty nejen do malebné přírody Brd, ale i do hornického města Příbram nebo na zámek v Březnici a Blatné. Vlak bude odjíždět z Prahy hl.n. v 8:19 hod. V letošním roce budou opět vypravovány výletní vlaky v období od 27. 4. do 29. 9. mezi Březnicí a Rožmitálem pod Třemšínem. Ve stanici Březnice bude možné využít návaznosti na vlak „Cyklo Brdy“, a to v obou směrech. Turisté tak mohou s využitím těchto vlaků navštívit zajímavosti města Rožmitálu pod Třemšínem, ale i poznávat okolní malebnou přírodu Brd.

Další plánované železniční akce v roce 2024

Na letošní rok jsou plánované také další zajímavé akce pro fanoušky železnice a veřejné dopravy, které organizují České dráhy ve spolupráci s hlavním městem Prahou, Středočeským krajem, Pražskou integrovanou dopravou a dalšími partnery:

·       20. 4. 2024: Regionální den PID, Benešov u Prahy

·       1. 6. 2024: Pražský den železnice, Praha-Vršovice

·       7. 9. 2024: Regionální den PID, Hostivice

·       21. 9. 2024: Regionální Den PID, Český Brod

·       5. 10. 2024: Den Cyklohráčku, Slaný

·       30. 11. – 1. 12. 2024: Mikulášské jízdy parního vlaku a Čertohráčku

Rozvoj cyklistické infrastruktury ve Středočeském kraji

Středočeský kraj se snaží každý rok rozšířit cyklistickou mapu o další úseky. Kromě toho infrastrukturu nevyužívají jen cyklisté, ale i vyznavači koloběhu, chodci a běžci. Strategií kraje je investovat především do rozvoje páteřních tras národního významu, které se napojují do dalších krajů. Na dobudování páteřní sítě kraj neustále pracuje.

Kraj navíc, historicky poprvé, podporuje budování cyklistické infrastruktury – chce nechat postavit cyklověže a cykloboxy. Aktuálně 3 miliony korun podpořil výstavbu cyklověže na nádraží v Nymburku. Cyklověže už jsou na 6 středočeských nádražích. Je to velmi dobrá zpráva pro lidi, kteří používají kola nejen pro zábavu, ale i pro dopravu do práce. Je jasné, že pokud chceme občany motivovat, aby alespoň na část své cesty použili kolo, nesmí se bát nechat na nádraží dražší bicykly. Cyklověže i boxy nabízí velmi bezpečné uložení doslova za pár korun.

 

Komentáře