PES neplatí, zkrácená zavíračka hospod, pokuta až 50 tisíc a žádné lyžování

ČR – Přestože je Česká republika podle skóre v systému PES ve čtvrtém stupni, zůstane v tom třetím. Vláda tak v pondělí definitivně popřela svůj protiepidemický plán. Navíc zkrátila otevírací dobu restauracím, zakázala konzumaci alkoholu na veřejnosti a navrhla zpřísnění pokut za nedodržení pravidel až na 50 tisíc pro běžného občana. Zatím zavrhla i slíbený plán pro lyžařská centra.

Ačkoliv je Česko již třetí den na rizikovém skóre 64 a podle původních slov ministra Blatného by se po třech dnech na tomto či horším skóre mělo přesunout do stupně č. 4, neděje se tak. Ministr nyní argumentuje tím, že PES není jediným faktorem a že je třeba započítat do výsledků testů i tzv. antigenní testy, které se v době tvorby systému masově nepoužívaly.

„Povede to ke snížení skóre a uděláme to během následujících dnů. Nemyslím si, že bychom se těmi pravidly neřídili. Skóre je důležitým zdrojem, ale ne jediným,“ obhajuje svůj postup Blatný.

Stejný názor zastává i jeho kolega, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Jednoznačně se dodržuje PES, ale současně se musí respektovat, že pokud dojde ke změnám parametrů na trhu, je to fatální a zásadní změna. Dochází k testování na bázi jiné metodiky a logicky se tím zvyšuje množství lidí, kteří se musí započítat,“ tvrdí Havlíček.

Výsledkem tak je, že Česko ještě nějaký čas zůstane ve stupni číslo 3. Nicméně omezení se dotknou restaurací, konzumace alkoholu a přijdou i výraznější pokuty za porušování pravidel.

  • Zkrácená zavíračka restaurací

Restaurace musí od středy zavřít už ve 20 hodin. Ve stejnou dobu musí také uzavřít výdejové okénko.

  •  Zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

Zatímco podle třetího stupně systému PES byste směli pít alkohol na veřejnosti, od středy je to zakázané. A to v průběhu celého dne, nikoliv jen večer. Opatření se týká i vánočních trhů.

  •  Lyžování v nedohlednu

Ačkoliv ministr Jan Blatný ještě minulý týden slíbil, že pro lyžařské areály představí manuál, v pondělí oznámil, že jej zatím nemá, protože se situace nevyvíjí dobře.

  •  Tvrdé pokuty za porušení

Vláda zároveň navrhuje tvrdé zpřísnění pokut. Štamgastovi, který zůstane po zavíračce déle nebo si vypije pivo na ulici, hrozí pokuta až 50 tisíc korun, samotné hospodě až tři miliony korun. Pokuty se vztahují na veškerá porušení vládních nařízení.

Vše ostatní jako obchody nebo služby zůstává i nadále otevřené. Ministr Jan Blatný očekává, že výsledky této vlny otevření se definitivně i v nemocnicích projeví až v první polovině ledna.

Komentáře