Zájem o vstup do armády se letos zvýšil o třetinu

ČR – Zájem o práci u Armády ČR se výrazně zvýšil. Za prvních šest měsíců letošního roku se na různé pozice přihlásilo o třetinu víc lidí než za stejné období loni. Během koronavirové krize obdržela AČR dokonce přes 3600 žádostí, ve srovnání se stejným obdobím vloni je to zhruba dvojnásobek.

Říjnový nástupní termín je již obsazen, další možnost bude až v lednu, řekla vedoucí tiskového oddělení Magdaléna Dvořáková.

Od začátku roku dosud evidujeme třetinový nárůst uchazečů o vstup do armády. Tedy podaných formulářů. Za období od poloviny dubna do poloviny června je tento zájem dvojnásobný. V roce 2019 bylo 1810 podaných žádostí, za stejné období v roce 2020 bylo 3631 žádostí,“ uvedla Dvořáková.

Zájem je o všechny pozice, vedle odstřelovačů, pilotů vrtulníku, ženistů, operátorů granátometu nebo specialistů na kybernetické síly nabízí armáda také místo kuchaře, skladníka, řidiče či sběrače raněných. Uchazeči na pozici voják z povolání mají možnost narukovat do armády třikrát ročně. Letošní podzimní termín je již plný. Další možnost vstoupit do armády bude v lednu.

„Naše poptávka je kontinuální. Potřebujeme neustále doplňovat stavy, protože vojákům končí jejich kontrakty a zároveň tvoříme nové pozice. Záměr AČR je do roku 2025 navýšit počet vojáků o pět tisíc,“ sdělila Dvořáková.

Častěji se hlásí i ženy. Armáda jich v letošním roce zaměstnává 3357, což je o necelé dvě stovky více než loni. „V rámci armády je cca 12 procent žen na všech možných funkcích. Za loňský rok jsme přijali 174 uchazeček, což je 14 procent z celkově přijatých,“ zhodnotila situaci Dvořáková.
Podle armádních statistik zhruba 30 procent zájemců nesplní zdravotní a fyzické testy. Armáda rozděluje potenciální spolupracovníky na zájemce a uchazeče.

První skupinou označuje ty, kteří vyplní prvotní dotazník a dostaví se na rekrutační místo podepsat žádost o služební poměr v armádě. Uchazeč je ten, který podepsal žádost o povolání do služebního poměru, prošel jak zdravotními, tak fyzickými testy a dodal potřebnou dokumentaci.
Je velký rozdíl mezi potenciálním zájemcem, zájemcem a uchazečem, který nastoupí do kurzu základní přípravy. Orientačně ze čtyř zájemců projdou dva uchazeči. Z nich statisticky 10 až 15 procent skončí ještě ve zkušební době. Další limitující podmínky jsou například pozice a také místo, ne každý je ochoten nastoupit na Moravě nebo naopak v Čechách. 

Všichni zájemci musí být občany České republiky a starší 18 let. Podmínkou je i čistý trestní rejstřík. V den nástupu nesmí být členy žádné politické strany či hnutí, musí také prokázat zdravotní způsobilost a složit vojenskou přísahu.

Součástí přijímacího řízení pro kategorii voják z povolání jsou i fyzické a psychické testy, na pozici nezáleží.

Komentáře