Vodní záchranná služba Příbram začala testovat samoplátce na Covid – 19 v Praze a Příbrami

PŘÍBRAMSKO/PRAHA – Provedením PCR testu na Covid-19 začala Vodní zachranná služba Příbram testovat samoplátce. K testování bude využívat odběrových vozidel a odběr bude možné provést i v místě požadavku objednatele.

Budou vypsány CovidPointy, tedy místa a časy kde bude stát odběrové vozidlo a bude možné se k odběru dostavit v předem smluvený čas, tedy bez čekání.  „Reagujeme tak na informace o nedostatečných kapacitách laboratoří a omezování nebo úplné zastavení testování samoplátců. Je jasné, že pacient s žádankou od lékaře musí mít přednost, ale samoplátci především z řad firem potřebují vyšetření kvůli následnému potvrzení pro vycestování. Zrovna tak sportovci a sportovní kluby potřebují mít potvrzení a mnoho dalších organizací,“ vysvětluje předseda Vodní záchranné služby ČČK Příbram Jakub Richtr.

Cena služby je nastavena na 2 500 korun. Samotný odběr je za 82 Kč, izolace RNA, její transkripci  a amplifikaci pro vyšetření a samotné vyšetření vyjde na 1674 Kč. Ostatní náklady jsou spojené se zajištěním expresního odběru s výsledkem do 48, zpravidla však do 24 hodin. Platba je možná na místě v hotovosti nebo platební kartou. Součástí je  vyrozumění o výsledku a lékařská zpráva v českém a anglickém jazyce k vycestování či jinou potřebu. Vše přijde automaticky na e-mailovou adresu uvedenou žadatelem o test.

Cílem této služby je pomoc občanům a hlavně firmám, které výsledky potřebují pro své fungování při cestách do zahraničí nebo naopak, když mají ze zahraničí zaměstnance, kteří přijeli do ČR. Není tak  cílem testovat v pozicích samoplátců lidi se zdravotními potížemi k určení diagnózy. Tito pacienti patří k praktickému lékaři a na vyšetření se žádankou, hrazeným ze zdravotního pojištění.

„Rozhodně nechceme podporovat žádnou paniku a obavy. Pokud nemáte žádné zdravotní obtíže a nepotřebujete potvrzení z pracovních či jiných důvodů, je takové testování zbytečné i s ohledem na finanční náročnost. V případě zdravotních obtíží doporučujeme návštěvu lékaře a vyšetření cestou přes žádanku od lékaře s úhradou od zdravotní pojišťovny, nicméně záleží vždy na uvážení a objektivních důvodech. Službu si tak může objednat kdokoliv,“ dodává Richtr s tím, že informace o CovidPointech budou průběžně zveřejňovány na facebookovém profilu Vodní záchranné služby ČČK Příbram.  Je také je možné si napsat e-mailem o průběžné zasílání informací.

V případě dotazů k odběrům se obraťte na e-mail dispecink@vzs-pribram.cz.

Pro samotné objednání vyplňte prosím formulář v odkazu https://forms.gle/Ep9GPhtuMyN8VEaf7 a vyčkejte na kontaktování pracovníkem  Vodní záchranné služby Příbram.

Komentáře