Večerníček slaví 55. narozeniny, s ním i příbramský rodák Václav Bedřich

PŘÍBRAM/PRAHA – Večerníček v těchto dnech slaví své 55. narozeniny, bohužel jen málokterý Příbramák ví, že režisérem této známé znělky je příbramský rodák, režisér, výtvarníka a animátor Václav Bedřich. Ten se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami v Ondrákově ulici na Cabryku.

Václav Bedřich (28. srpna 1918 – 7. března 2009) 

Václav Bedřich během 2. světové války nemohl studovat, a tak pracoval ve filmových ateliérů AFIT a stal se předním animátorem. Později přešel do studia Bratři v triku a animoval pro Jiřího Trnku. Zaměřil se na tvorbu pro děti a v 60. letech 20. století stál na počátku historie Večerníčka. Režíroval první večerníčkovou sérii (O televizním strašidýlku) a režíroval i proslulou znělku, která je dnes nejstarší stále používanou televizní znělkou vůbec.

Foto: archiv Xantypa.cz

Natočil celkem 358 animovaných filmů, z nichž některé dnes už patří mezi klasiku tvorby pro děti, např. Maxipes Fík, Říkání o víle Amálce, ten i nakreslil, O makové panence nebo Bob a Bobek. Do světa animovaného filmu přivedl mnoho předních výtvarníků jako Miroslav Štěpánek, Adolf Born, Cyril Bouda, Vladimír Renčín, Vladimír Jiránek a další.

Foto: archiv Josefa Dvořáka

„Fík byl můj první večerníček a pan režisér měl v celém štábu kolem sebe lidi podobného ražení. Jako by si všichni u toho natáčení hráli. Tehdy jsem ani netušil, do čeho jdu a vidíte, potkal jsem nesmírně laskavého člověka. Když jsem skončil u mikrofonu, jásal, jak se namluvení povedlo. Pak chtěl opravit jen jedno slovíčko a ještě se omlouval, ať se nezlobím. Já mu pak převyprávěl raději celý odstavec znovu,“ vzpomíná herec a komik Josef Dvořák na Václava Bedřicha.

Sám však dnes lituje, že nepřistoupil na režisérovu nabídku, aby vymyslel nějaký večerníček sám. „Dej bůh, aby se historie opakovala a udělala znovu takového člověka. S tím bude mít pánbůh ale hodně práce,“ je přesvědčen Josef Dvořák.

Znělka Večerníček

Zatímco v posledních letech se Večerníček vysílá denně, původně to bylo jen jednou týdně, a to v neděli. Pravidelně se začal vysílat v neděli 2. ledna 1965. Chlapeček s papírovou čepicí se ale na obrazovky dostal až o rok později a hlas mu propůjčil pětiletý chlapec Michal Citavý.

Znělka vznikla v červenci a srpnu roku 1965 a je nejdéle vysílanou v české televizní historii. V průběhu let se drobně měnila, třeba po rozdělení Československa logo ČST nahradilo logo ČT. Pro Slovensko vznikla odlišná znělka dětského pořadu.

Komentáře