Rozhledna na Třemšíně by mohla vyrůst už brzy

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM – Arcibiskupství pražské představilo návrh  nové rozhledny na Třemšíně. Povolení stavby je na spadnutí, po třech letech od požáru původní rozhledny roste naděje, že brzy budete mít nový cíl při výšlapu na nejvyšší vrchol jižních Brd.

Do výběrového řízení pro zhotovení architektonického návrhu nové rozhledny na Třemšíně se v roce 2017 oficiálně přihlásilo devět společností, z nich byl následně vybrán návrh architektonického Ateliéru Jan Brotánek, autorů Jana Brotánka a Jana Karla.

      

Architekti poté spolu se zástupci Investičního odboru Arcibiskupství pražského rozjeli přípravné práce na celém projektu. Na vrcholu Třemšína (827 m) se už uskutečnily nejdůležitější průzkumy (geodetické zaměření, posouzení umístění, archeologický průzkum) a začalo se jednat s dotčenými úřady (Stavební, Národní Památkový, a podobně).

Po ukončení všech prvotních jednání se rozhodlo, že na původním místě (nejvyšší bod Třemšína, kde stávala původní, vyhořelá dřevěná rozhledna) stát nová rozhledna nebude. Místem, kde by měla nová rozhledna stát je stávající loučka s dřevěným přístřeškem.

Vrcholový, výhledový ochoz rozhledny by měl být nad úrovní přilehlého terénu bezmála 30 výškových metrů, aby byl umožněn výhled nad stávající vzrostlé stromy. V současné chvíli probíhá příprava projektu pro všechna povolení, na jehož konci by mělo být pravomocné stavební povolení. S tavět se však bude až v momentě, kdy budou splněny další podmínky: právě vydané stavební povolení, dále zajištění financování celé výstavby a výběr zhotovitele. Z pohledu na celou konstrukci je patrná nosná konstrukce z dřevěné kulatiny, doplněná o ocelové ztužující prvky.

Celá konstrukce tak bude tvarem připomínat pravidelný komolý šestiboký jehlan. Na to naváže dřevěný vyhlídkový ochoz se zastřešením, také ve tvaru šestiúhelníku.
Komunikačním prvkem bude točité schodiště uprostřed, z klasických a běžně užívaných ocelových pororoštů (vše žárově zinkováno). Vyhýbání návštěvníků při pohybu vzhůru či dolů umožní malé mezidpodesty.

Konstrukce při výstavbě nebude zhotovována na místě, ale nejprve vyrobena a předmontována ve výrobní hale. Následně se celá konstrukce v třemšínské přírodě finálně smontuje. Dřevo pro výrobu všech konstrukčních prvků bude přímo z Arcibiskupství pražského, Polesí Rožmitál

 

Komentáře