Policie upozorňuje řidiče, že příchází období, kdy hrozí častější srážka se zvěří

Ilustrační foto.

PŘÍBRAMSKO – Podzim a jaro jsou obdobími, kdy řidiči čelí zvýšenému riziku srážek se zvěří na silnicích. Příbramská policejní komisařka prevence Monika Schindlová varuje, že střety se zvěří se v této době stávají častými, a zdůrazňuje, že prevence a vhodné reakce řidičů jsou klíčové pro bezpečnost na silnicích.

Během tří zářijových týdnů se příbramští policisté museli vypořádat s jedenácti incidenty, kdy došlo ke srážce se zvěří. Mezi nejčastějšími zvířaty, která vstoupila do jízdní dráhy vozidel, byly srnčí zvěř, divoká prasata a lišky. Lesní zvěř se může objevit kdekoli, zejména za svítání či za soumraku.

„Nejlepším způsobem, jak předejít těmto nebezpečným situacím, je snížit rychlost a být připraven reagovat. Řidiči by měli věnovat maximální pozornost řízení a být ve zvýšené pohotovosti, zejména v oblastech, kde je možné výskytu zvěře,“ připomíná hlavní zásady v podobných případech příbramská policejní komisařka Monika Schindlová s tím, že pokud řidič zaznamená přítomnost zvířete včas, měl by okamžitě zpomalit a použít výstražný klakson. „Pokud srážku nelze zabránit, je důležité brzdit co nejintenzivněji a nevyhýbat se. Vyhýbací manévr může být mnohem nebezpečnější a způsobit vážnější nehodu,“ dodává Schindlová.

Je také důležité mít na paměti, že se sraženým zvířetem nesmí manipulovat. Komisařka Schindlová varuje: „Nikdy nemůžeme být jisti, jestli zvíře není nakažené, a zraněná zvěř může být agresivní a nebezpečná. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat policii, která kontaktuje příslušný myslivecký spolek, aby se postaral o zraněné nebo mrtvé zvíře. Je důležité si uvědomit, že si sraženou zvěř nemůžeme ponechat, protože by to bylo protizákonné.“

Září přináší krásné podzimní scenérie, ale také se s nimi pojí určité výzvy na silnicích. Bezpečnost na cestách je však na prvním místě a proto je důležité pamatovat na výše uvedení rady a předejít tak srážkám se zvěří.

Komentáře