Podvody v kyberprostoru se mnohonásobně množí. Naletěli i lidé z Příbramska

PŘÍBRAMSKO – Podvody v kyberprostoru se v poslední době mnohonásobně množí. Koncem dubna se o tom přesvědčila šestatřicetiletá žena z Příbramska. Na internetovém portálu s bazarovým zbožím našla zajímavý fotoaparát v hodnotě sedmi tisíc korun. Zaplatila za něj dopředu, zboží jí však do dnešního dne nepřišlo a podvodník s ní přestal komunikovat.

To však není jediný styl podvodů, jiní podvodníci cílí na klienty bank. V únoru byla takto poškozena žena z Rožmitálska. „Zavolala jí údajná zaměstnankyně policie s tvrzením, že si na ni nějaký muž chce vzít půjčku v hodnotě sto tisíc korun a má prý v kompetenci její podpisy. Oznamovatelka dostala strach o svou hotovost a začala s volající řešit, jak své finance lépe zabezpečit. Ta ji poté přepojovala na další telefonní čísla, kde se jí snažili „poradit“. Posléze dotyčná zjistila, že má svůj bankovní účet naprosto vykradený,“ přiblížila další fintu podvodníků policejní komisařka Monika Schindlová.

Bohužel někteří lidé ve spěchu a strachu o peníze bez rozmyšlení například kliknou na odkaz, který je přesměruje na podvodné stránky, které mají velmi podobný vzhled jako stránky internetového bankovnictví. Poškozený zadá své přihlašovací údaje a tím je předá podvodníkům. Následně zadá do podvrženého formuláře i SMS potvrzovací kód. Pak už mají účet v rukou pachatelé.

Další podvodníci se zaměřují na osoby, které chtějí značně zhodnotit své úspory. Na takovou reklamu naletěli také lidé z Příbramska, často šlo o investice do kryptoměny. „Pachatelé je přesvědčili k naskenování osobních dokladů a k umožnění dálkového přístupu do jejich počítače. V březnu tímto způsobem přišla paní z Dobříšska o více než milion korun,“ uvedla Monika Schindlová.

Jak se podvodníkům bránit? Jednou z možností je nezasílat platby za zboží dopředu, ale platit na dobírku. Rozhodně neklikat na odkazy do internetového bankovnictví obdržené v SMS zprávě či e-mailu. Případné ohrožení bankovních účtů řeší banky samy a určitě k tomu nepotřebují zasílání přístupových údajů či údaje z platebních karet. V žádném případě nepřeposílat autorizační kódy, které přišly formou SMS zprávy. Nikdy nenakupovat kryptoměny na adrese, kterou vám někdo předá, a za žádných okolností neposkytovat vzdálený přístup k počítači.

Komentáře