Pivovar ve Vysokém Chlumci se zítra otevře pro veřejnost

Varna pivovaru ve Vysokém Chlumci. Foto: Městys Vysoký Chlumec

VYSOKÝ CHLUMEC – Letos na jaře skočilo po 555 letech vaření piva ve Vysokém Chlumci. U příležitosti termínu, ve kterém se vždy konal den pivovaru, se městys rozhodl pro veřejnost zpřístupnit v tento den připravovanou expozici věnovanou historii 555 let pivovarnictví ve Vysokém Chlumci.

Akce se koná v sobotu 11. září. V 10 hodin bude slavnostně otevřena expozice věnovaná 555 letům pivovarnictví ve Vysokém Chlumci.  Expozice bude v tento den otevřena od 10 do 12 hodin a odpoledne od 14 do 17 hodin. Zároveň se bude možné podívat se do míst, kde to všechno začalo v 13 a 15 hodin bude možno zavítat přímo do areálu pivovaru a prohlédnout si půdy, varnu, spilku, sklepy, stáčírnu lahví a sudů.

Exkurze do pivovaru vyjde jednu osobu na 150 korun a maximální kapacita je 20 osob. Pokud by byl o prohlídku velký zájem, jsou připravené prohlídky i v dalších časech, konkrétně v 13:40, 14:20 a 15:40 hod. Večer pak bude promítat letní kino film Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Ukončení vaření piva je pro Sedlčansko po ukončení výroby sýrů v Sedlčanech další ekonomickou ránou. Podle vedení firmy jde o dočasné přerušení provozu. Krok je reakcí na více než rok trvající pandemii koronaviru, kvůli které jsou v Čechách zavřené restaurační provozy a zařízení. Pivovary měly problémy, ale už před vypuknutím pandemie a nepomohla jim ani finanční injekce od jejich čínských vlastníků ze skupiny Citic Group Holdings ve výši 150 milionů korun.

První zmínky o vaření piva ve Vysokém Chlumci pocházejí již z roku 1466. Od roku 1474 byl majetkem roudnické větve tradičního českého šlechtického rodu Lobkowiczů, který jej s přestávkami v letech nesvobody vlastnil až do roku 2008.

Nicméně podle vedení firmy pivo značky Vysokých Chlumec z trhu pravděpodobně nezmizí. Ovšem v rámci centralizace se jeho výroba společně s některými dalšími značkami, které skupina Pivovary Lobkowicz Group vaří, přesune do zbývajících pivovarů skupiny. Z prázdných prostor ve Vysokém Chlumci by se tak měla stát distribuční centra a sklady, zatímco pivo se bude vyrábět v Protivíně, Jihlavě, Hlinsku či Černé Hoře.

Komentáře