Tip na výlet: V Muzeu Českého krasu v Berouně se stanete geologem pomocí Minecraftu

Foto: Muzeum Českého krasu

BEROUN – Berounské Muzeum Českého krasu nabízí unikátní vzdělávací program, který přináší zábavnou a interaktivní formu vzdělávání prostřednictvím oblíbené počítačové hry Minecraft. Tento inovativní program umožňuje účastníkům zažít atmosféru geologického průzkumu a objevování ložisek uhlí, zlata a železné rudy přímo na vlastní kůži. Tvůrcem programu je geolog a muzejní edukátor Pavel Bokr, který navrhl a vytvořil herní svět v Minecraftu s autentickými ložisky nerostných surovin.

Muzeum se snaží oslovit zejména mladou generaci a přiblížit jí vzdělávání prostřednictvím atraktivního a motivačního programu. Karin Kriegerbecková, ředitelka muzea, vyjadřuje svou radost nad tím, že se muzeu podařilo přilákat děti a mládež, která obvykle navštěvují muzeum jen na pokyn rodičů nebo učitelů. Díky propojení vzdělávání s populární hrou Minecraft je muzeum schopno zaujmout děti a motivovat je ke vzdělávání. „Právě díky Minecraftu můžeme propojit vzdělávání se hrou, která je bude bavit, motivovat a současně vzdělávat. Ráda vidím, že jsme schopni v dětech probudit zájem o geologii, o které do té doby neměly mnohdy ani ponětí. Například k nám přivede své rodiče sama mládež a nechtějí od nás odejít. Rodiče je doslova musí tahat domů. Nakonec jsem velmi ráda, že kolegové v pracovní době hrají s dětmi počítačové hry,“ říká Karin Kriegerbecková.

Tvorba programu byla inspirována samotnými žáky během distanční výuky během pandemie COVID-19. Pavel Bokr, geolog, muzejní edukátor a učitel, vyzkoušel Minecraft a byl mile překvapen. Jeho zkušenosti jako geologa se promítly do hry, která obsahuje reálné horniny a minerály. První lekce se uskutečnila na základní škole v nedalekém Králově Dvoře, kde Bokr vyučuje. Děti se ve hře setkávají s nerostnými surovinami, které jsou uspořádány do nereálných tvarů. Bokr se rozhodl vytvořit skutečné podmínky, které by se obtížně daly dosáhnout v reálném světě, a proto vytvořil herní svět s autentickými ložisky nerostných surovin. „V reálu bychom na lekci potřebovali alespoň několikaměsíční a velmi nákladný terénní kurz. Digitální technologie dovolují do vzdělávání zařadit úkoly a simulace povolání, které byly dříve nemyslitelné. Jistě je to možné udělat v různých aplikacích, ale právě Minecraft je pro děti atraktivní a dobře známý,“  vysvětluje Pavel Bokr.

Geoedukátor Pavel Bokr. Foto: Muzeum Českého krasu

Minecraft v Muzeu Českého krasu není pouze zábavnou hrou, ale také vzdělávacím nástrojem. Hráči se musí vypořádat nejen s geologií, ale také se zeměpisem, který s touto oblastí úzce souvisí. Účastníci musí například určovat směr toku řek podle tvarů soutoků, stanovovat sever podle lišejníků a pracovat s azimuty. Program také hráčům představuje vybrané metody průzkumu nerostných surovin, které jsou nezbytné pro úspěšné absolvování herní verze muzea. Návštěvníci mají také možnost si prohlédnout a dokonce si osahat skutečné minerály, včetně diamantů a zlata, které jsou jim známé z hry.

V rámci programu mohou školní a dětské skupiny objednat lekce ve standardním režimu. Během letních prázdnin jsou však také připraveny termíny pro veřejnost. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace na pokladně muzea tel: 311 624 101 nebo pokladna@muzeum-beroun.cz.

Minecraft je velmi populární digitální hra, která umožňuje hráčům vytvářet světy pomocí různých typů kostiček. Hra klade důraz nejen na kreativitu, ale také na rozvoj logického myšlení, spolupráci a odpovědnosti. V rámci Minecraftu lze vytvářet například modely měst a historických staveb, čímž se podporuje i zájem o architekturu a historii.

Berounské Muzeum Českého krasu se svým inovativním vzdělávacím programem využívajícím Minecraftu tak nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost naučit se o geologii a nerostných surovinách zábavnou a interaktivní formou. Tato inovace představuje inspirativní příklad využití digitálních technologií ve vzdělávání a motivaci mladých lidí k objevování nových oblastí poznání.

 

 

Komentáře