Listopadové události 1989 i 1939 si lidé připomínali spíš individuálně

PŘÍBRAM – Sametovou revoluci z listopadu 1989 i uzavření českých vysokých škol nacisty 17. listopadu 1939 si letos kvůli koronaviru lidé na obvyklých místech v Příbrami přípomínali spíš individuálně.

V Příbrami si tyto historické události lidé připomínají především  zapálením svíček na Václavském náměstí v horní části Pražské ulice nebo na náměstí 17. listopadu. V Pražské ulici se první lidé u sochy sv. Václava začali objevovat před 17 hodinou. Svíčku tam mimo jiné přišli zapálit i někteří zastupitelé města jako Marek Školoud (TOP 09) a Antonín Schejbal (Piráti), který se jen o den dříve stal společně se svou spolustranicí Simonou Luftovou, jenž si také s rodinou přišla do Pražské ulice pripomenout toto historické výročí,  také zastupitelem krajským.

„17. listopad je pro mě důkazem, že když se mladí lidé spojí, dokaží velké věci. Nebýt sametové revoluce, nemohl bych nyní dělat věci, které dělám. Nemohl bych podnikat a provozovat hudební klub, nemohl bych se zapojovat do politického života, cestovat…,“ míní Antonín Schejbal.

Také pro Marka Školouda jsou listopadové události roku 1989 především symbolem svobody. „Sám si 17. listopadu 1989 moc nepamatuji, byl jsem v té době ještě v plenkách, ale děkuji generaci přede mnou za to, že díky ní mohu žít ve svobodné a demokratické zemi. Bohužel stále platí, že to nemusí být navždy, důkazem jsou události v nedalekém Bělorusku, kdy se i nyní zavírají lidé do vězení pro jiný názor, či jsou biti na demonstracích proti diktátorskému režimu prezidenta Lukašenka,“ říká.

Především představitelé příbramské ODS se pak tradičně okolo 17 hodiny sešli u kašny na náměstí 17. listopadu. Ještě předtím členové příbramské i středočeské ODS navštívili bývalý lágr pro politické vězně Památník Vojna. Položení věnců a zapálení svíček u památníku se zúčastnilo nejen vedení středočeské organizace v čele s jejím předsedou Janem Skopečkem, ale také místopředseda ODS Martin Kupka, nebo například nový radní Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík či krajský zastupitel a dobříšský místostarosta Tomáš Vokurka. Mezi účastníky pietního aktu byla mimo jiné také europoslankyně Veronika Vrecionová či poslanec Vojtěch Munzar.  „Svoboda opravdu není samozřejmost. Bývalý komunistický lágr Vojna ukazuje, jakou hodnotu měla svoboda v 50. letech a co pro ni lidé museli obětovat. Je na místě si to připomínat. Tím spíše, že pár hodin cesty od nás, v Bělorusku, vládne právě v těchto dnech znovu tvrdá totalita a státní teror,“ uvedl  místopředseda ODS Martin Kupka. 

Město Příbram si pak listopadové události připomnělo nasvícením kostela sv. Jakuba, kde se sešlo asi šedesát lidí a nasvícením oken Divadla A. Dvořáka v barvách trikolóry.  

Ovšem je nuté si připomínat i další historické události spojené se 17. listopadem, ať už uzavření českých vysokých škol, z nichž jedna se nacházela i v Příbrami – Vysoká škola báňská, v tento den v roce 1939 nacisty, nebo poslední politickou popravu skauta a studenta Vladivoje Tomka. „Toho komunisté popravili 17. listopadu 1960, tedy na Mezinárodní den studentstva, a jeho jméno společně se jmeném Milady Horákové a dalšími najdete na seznamu popravených komunistickým režimem v našem areálu Památníku Vojna,“ říká ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Komentáře