Bude středočeská záchranná služba bez ředitele?

STŘEDNÍ ČECHY – K okamžité rezignaci na funkci ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje vyzval Martina Houdka ve čtvrtek 12. července radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk. Stalo se tak v reakci na podání obžaloby státního zástupce Jiřího Pražáka ve druhé větvi kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, v níž osoba ředitele středočeské záchranky figuruje.

„Vyzval jsem pana doktora Martina Houdka k okamžité rezignaci a očekávám, že tak ještě dnešního dne učiní. Nestane-li se tak, bude se jeho odvoláním z funkce zabývat Rada kraje na svém nejbližším jednání,“ oznámil středočeský radní Robert Bezděk.

Ředitel středočeských záchranářů ale svojí rezignaci odmítá. „Nevidím jakýkoliv důvod, proč bych rezignoval a naopak vítám to, že konečně po pěti letech budu mít možnost očistit své jméno u řádného soudu,“ uvedl ředitel Houdek, který je jedním z obžalovaných v tzv. druhé větvi kauzy okolo Davida Ratha. Radní Bezděk vzal podle něj jeho odmítavý postoj na vědomí. O Houdkově možném odvolání tak budou rozhodovat radní Středočeského kraje, jejich další jednání se bude konat v pondělí 23. července.

„Samozřejmě se odvolání bojím, není mi to příjemné, dělám to devět a půl roku a k mé práci výtky nikdy nepřišly. Je to nepříjemné, ale překvapuje mě to, protože v té kauze se nic nestalo, obžaloba je už roky na stole,“ dodal k celé věci Martin Houdek.

Státní zástupce Jiří Pražák ve středu podal obžalobu na devět lidí a osm firem ve druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Týká se zejména přijetí úplatků, podplácení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletich při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů Evropské unie. Případem se bude zabývat Krajský soud v Praze.

Druhá větev kauzy Davida Ratha se týká manipulace veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic za více než 700 milionů korun, konkrétně rekonstrukcí či výstavby pavilonů nemocnic v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky sanitek pro středočeskou záchrannou službu, tato část by se měla týkat právě ředitele Houdka. Obžalovaní podle vyšetřovatelů požadovali úplatky za 66,4 milionu korun, z toho údajně převzali již téměř tři a půl milionu korun.

Komentáře