Vojtěch a experti: Za měsíc bude 14 tisíc nakažených, italský scénář nehrozí

ČR – Česko zvládá vývoj epidemie dobře, oznámil ve středu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Počet nových pacientů roste relativně pomalu, i v kontextu s počtem provedených testů,“ vysvětlil. Podle nynějších propočtů by do konce dubna mělo být v zemi přes 14 tisíc nakažených. Infikovaní podle odhadů nakazí nyní zhruba jednoho člověka, ještě před dvěma týdny to byli dva a půl.

Rozhodně nám nehrozí italský scénář, řekl Vojtěch. Počet pozitivních záchytů z počtu provedených testů je podle ministra stabilní či trochu klesá. „Nikdy nemůžeme vyloučit, že dojde masivnějšímu nárůstu, ale dovoluji si tvrdit, že rozhodně nemíříme italským nebo španělským scénářem, ale že se nám daří křivku držet na lineární fázi,“ doplnil Vojtěch.

„Nestojíme si vůbec špatně,“ domnívá se Vojtěch. “Co je velmi pozitivní je, že se nám daří zvyšovat počet testovaných,“ dodal Vojtěch. Za včerejšek bylo podle něj otestováno přes 6 000 lidí.„Česká republika dosahuje nadprůměrných hodnot, pokud jde o počet prováděných testů,“ pokračoval. Testování je podle něj jednou ze současných priorit. Počet testů se nyní zvyšuje o tisíc denně.

Plošné testování ministerstvo v tuto chvíli neplánuje. „Musíme se zaměřit na to, abychom testovali rizikové skupiny a pacienty, kteří mají příznaky onemocnění,“ upozornil Vojtěch.

Ministr dodal, že plošné testování nepovažuje za efektivní a kapacity jsou omezené. Na Litovelsku, které bylo v karanténě, i pro pracovníky v sociálních službách budou podle něj však využity rychlotesty.

Nakažených seniorů je málo
Podle Vojtěcha je také pozitivní, že v celkovém srovnání nakažených se v Česku nezvyšuje procento nakažených seniorů. Podíl nakažených seniorů může však stoupnout zhruba na 40 procent, upozornil na společné tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

V Česku má koronavirus 3330 lidí, výrazně vzrostl počet testů. Mrtvých je 32
Představil také nejnovější statistiky – s nějakým problémem skončí v nemocnici 13 procent nově diagnostikovaných, 24 procent z nich pak je ve stavu, kdy vyžaduje podporu dýchání.

Zatímco před 12. březnem podle propočtů mohl jeden infikovaný nakazit 2,64 dalších lidí, v současnosti by to na základě dosavadního vývoje mohlo být 1,1, což je podle Duška velmi optimistické.

Pokud by se tento model naplnil, znamenalo by to podle Duška, že do poloviny dubna by lékaři odhalili přibližně 8 000 nakažených koronavirem, do konce dubna pak 14 200.

Podle Duška se pracuje i s výkyvy oběma směry. V optimistickém scénáři bude v polovině dubna 5 600 případů nákazy novým koronavirem a na konci měsíce 7 200. V případě horšího vývoje půjde o 12 300 případů v polovině měsíce a zhruba 30 000 na konci. „I toto číslo by český zdravotní systém měl zvládnout,“ řekl Dušek.

 

Komentáře