V noci se čas o hodinu vrátí, přichází zimní čas

Ilustrační foto.

ČECHY – V noci ze soboty na neděli 29. října 2023 se Česká republika připojí k dalšímu kolečku časového střídání, kdy se ručičky hodinek posunou o hodinu zpět ze 3:00 na 2:00. Zatímco mnoho lidí bude zřejmě vítat dodatečnou hodinu spánku, existují diskuse ohledně samotného konceptu časového střídání.

Odborníci se shodují na tom, že při volbě celoročního času by mohl být pro lidský organismus příznivější pásmový čas, známý také jako zimní čas. Někteří tvrdí, že střídání času má negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a svůj původní účel, totiž úsporu energie, už dávno nesplňuje.

Původně se mělo časové střídání v zemích Evropské unie zastavit v roce 2021, ale kvůli pandemii covidu-19 a neshodám mezi členskými státy ohledně trvalého času se tato otázka odsunula na neurčito. Změna času tak nadále trvá, a zatím není jasné, kdy by mohla skončit.

Standardní čas, často nesprávně označovaný jako zimní čas, se v roce 2023 vrátí v noci 29. října, kdy hodiny poskočí ze 3:00 na 2:00. Opravdový zimní čas, který se sezónně liší od standardního času, existoval v Čechách jen krátce. Bylo to v roce 1946, kdy rozdíl mezi letním a zimním časem činil dvě hodiny.

Letní čas byl poprvé zaveden v českých zemích v letech 1915 a 1916, poté se vrátil v roce 1940 během druhé světové války a trval až do roku 1949. Po 40 letech se Češi rozhodli znovu posunout hodiny kvůli energetické krizi a naposledy byl tak letní čas zaveden v roce 1979 v rámci tehdejšího Československa. Do poloviny 90. let trval v Čechách letní čas půl roku, ale od roku 1996 se republika přidala k časovým zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Ve světě se historicky v mnoha zemích střídání času zavádělo a rušilo. Obecně platí, že letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, zatímco ve většině států Asie, Afriky a Jižní Ameriky neplatí.

Kromě energetických důvodů existují také další argumenty pro opuštění časového střídání, včetně vlivu skokové změny času na zdraví lidí, což může způsobit zdravotní obtíže. Statistiky naznačují, že krátce po změně času dochází k nárůstu dopravních nehod.

I když bylo plánováno ukončit povinné střídání času v celé Evropské unii, členské státy se dosud nedohodly na konečném rozhodnutí. V Česku bude časové střídání pravděpodobně pokračovat minimálně do roku 2026.

 

Komentáře