Policie varuje před nebezpečnou zábavní pyrotechnikou

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Silvestr a Štědrý den, při těchto svátcích často zapalujeme svíčky, prskavky či odpalujeme zábavní pyrotechniku. Svíčka či prskavka je však otevřený oheň, a tak by se s nimi mělo i zacházet, dávat především pozor, aby v jejich blízkosti nebyly hořlavé předměty. Svíčky je nutné vždy zhasnout nejen, když odcházíme z domova, ale i když jdeme spát. Připomínat, že sirky nepatří dětem do rukou, je téměř zbytečné.

Příchod nového roku je často spojován s nákupem zábavní pyrotechniky, ale tento nákup by měl proběhnout jen ve specializovaných prodejnách. Při manipulaci s ní je zvýšená opatrnost na místě. Pyrotechnici varují před používáním ohňostrojů. „V důsledku nerespektování základních zásad každoročně dochází k řadě vážných zranění. Jedná se o pyrotechnické výrobky, jejichž používání je vždy spojeno s prudkou chemickou reakcí, při které dochází ve velmi krátkém čase k uvolnění velkého objemu energie,“ varuje příbramská policejní mluvčí. Zábavní pyrotechnika se dělí do čtyř tříd nebezpečnosti. Třída I. je nejméně nebezpečná a mohou ji držet i osoby mladší 15 let. Třídu II. mohou nabývat pouze osoby starší 18 let a může být prodávána pouze v kamenných obchodech. Další třídy jsou jen pro osoby se speciálním oprávněním.

Při nákupu je důležité sledovat, zda jsou výrobky opatřeny značkou státní zkušebny, zda je uveden návod v českém jazyce a zda je vyznačen datum spotřeby. Zásadou je pyrotechniku používat na bezpečném místě, dodržovat základní zásady požární bezpečnosti a dávat pozor na bezpečnost zúčastněných osob. „Nadměrné používání alkoholu pak snižuje naši obezřetnost. Sebemenší chybička může mít při používání pyrotechniky katastrofální následky. Krásné okamžiky se změní během sekundy v bolest či životní tragédii,“ dodává por. Monika Schindlová.

Komentáře