Pivo na kole ano či ne? Já jsem proti

Senát schválil návrh Zdeňka Škromacha, aby cyklisté mohli mít při jízdě na cyklostezkách až 0,8 promile alkoholu v krvi. To odpovídá až třem pivům či třem skleničkám vína. Zákon míří do sněmovny.

Senátor Zdeněk Škromach z ČSSD přesvědčil 21 svých kolegů, aby podpořili jeho návrh povolující cyklistům alkohol, přestože dopravní experti varují, že opilý cyklista může být kvůli své nestabilitě nebezpečnější než řidič auta. Zrušení nulové tolerance k alkoholu za řídítky odmítá ministerstvo dopravy, rozhodne o něm ale sněmovna, v níž se podobné úpravy zatím prosadit nepodařilo.

Předloha má uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vyšším vlivem alkoholu novela zachovává, snižuje ji ale ze současných 2 500 až 20 tisíc na nejvýše 500 korun.

Nedávno jsem si měl možnost vyzkoušet jet na kole s brýlemi, které imitují právě 0,8 promile alkoholu a jízda to byla hrozná, povedlo se mi i několikráte spadnout a to jsem jel opravdu opatrně a pomalu. Proto můj názor je nepovolovat alkohol za řidítky, neboť je velmi častou příčinou tragických nehod. Toto množství alkoholu v krvi znamená, že cyklista vypije téměř celou lahev vína nebo čtyři až pět desetistupňových půllitrů piva. Samozřejmě, že je to u každého konzumenta individuální. Takové množství už opravdu není o ochutnávkách, ale o regulérním pití a podle odborníků z BESIPU, se kterými jsem mluvil, je to u cyklisty až dvacetinásobné riziko vzniku dopravní nehody.

A jak se na to díváte vy? Povolit či nepovolit? Napište nám svoje názory či zkušenosti.

Martin Poulíček

Komentáře