Padesátému ročníku Putování po Brdech počasí přálo a účastníci si vyzkoušeli i rýžování zlata

DOBŘÍŠ – Už po padesáté se tradičně první říjnovou sobotu vydali milovníci turistiky, ale i ti co chtějí udělat něco pro zdraví nebo mají rádi procházky na pochod do Brd v okolí Dobříše, aby se pokusili najít jejich dobrého ducha Fabiána. Jak se ukázalo, o jeho existenci mnozí do té doby neměli ani potuchy.

Akci pořádal Odbor vysokohorské turistiky Klubu českých turistů v Dobříši a Kiwanis klub Příbram. Na trasu která byla dlouhá 15 kilometrů se účastníci pochodu vydali mezi sedmou a devátou ráno, aby se mezi 11. a 17. hodinou vrátili zpět do prostoru před dobříšskou sportovní halu. Tam si také mohli vyzkoušet rýžování zlata z písku dovezeného přímou ze zlatonosné Otavy.

O rýžování byl velký zájem a to i díky přiznovému počasí. Zlatokopeckému umu zájemce z řad veřejnosti učil Ivo Maděra z Orlova, který se rýžování zlata věnuje už desítky let.  „Ryžování si vyzkoušela i paní místostarostka Dagmar Mášová a byla úspěšná, vyrýžovala se svou první zlatinku, kterou si samozřejmě, stejně jako všichni ostatní, kteří si rýžování přišli zkusit, odnesla domů,“ říká jeden z pořadatelů Miloslav Hrabák. Ten navíc letos musel zaskočit i v roli brdského ducha Fabiána.

Odpoledne pak starostovi Dobříše Pavlu Svobodovi za doprovodu místostarostky Dagmar Mášové zástupci příbramského Kiwanis klubu předali psí a kočičí pamlsky. Ty vybrali jako „vstupné“ na konci srpna v Podlesí na tradiční akci Loučení s prázdninami a jsou určené pro psy v dobříšském útulku. „Jsem překvapený kolik toho lidé přinesli, čekal jsem tak jeden dva pytle,“ řekl při předání dobříšský starosta, který na místo přijel na kole a tak se musel vydat pro auto, aby dobroty pro psy mohl naložit.

Jubilejní padesátý ročník Putování po Brdech a je za námi a pořadatelé se už těší na ten jednapadesátý, jenž se uskuteční za rok opět první říjnovou sobotu. „Už teď jste všichni srdečně zváni,“ dodal za pořadatele Miloslav Hrabák.

Komentáře