Děti z dobříšských škol poznaly práci lesníka a život v lese v zimě

Foto: město Dobříš

DOBŘÍŠ – Již sedm let město Dobříš spoluorganizuje akci pro děti s názvem „Do lesa s lesníkem“, kterou připravuje Nadace dřevo pro život. Ani letošní složitá situace nakonec konání jedinečné návštěvy lesa nezabránila a děti se vydaly do lesa ještě teď v prosinci.

Naučná akce „Do lesa s lesníkem“ se konala v pátek 4. prosince v lese u Dobříše, který spravuje společnost Lesy Colloredo-Mansfeld. Originálního programu se účastnilo okolo 120 dětí z 2. ZŠ Dobříš a ZŠ Trnka. Co vše dopoledne strávené ve společnosti pravých lesníků dětem přineslo?

Projekt seznamuje děti ze základních škol i jejich učitele s trvale udržitelným hospodařením lesníků v českých lesích. Formou interaktivního programu, během kterého si děti samy vyzkouší, že les vyžaduje odbornou celoroční péči, poznají všichni účastníci spoustu nového.

Po slavnostním nástupu a přivítání lesníků z Nadace dřevo pro život byly děti rozděleny do skupin, aby mohly následně absolvovat cekem šest připravených stanovišť. Pod vedením odborníků se žáci seznámili s vývojem lesa od semínka až po dospělý strom a zároveň poznali dřevo jako obnovitelnou surovinu. Aktivně se zapojili do sázení nových stromků, viděli, jak se dostává dřevo z lesa pomocí koně a měřili a vypočítávali objem vytěženého dřeva. Mimo to se seznámili se zvířaty, která v lese žijí a dozvěděli se, k čemu je jejich přítomnost právě tady dobrá. Na jednom ze stanovišť dokonce děti pomohly s výrobou krmelců pro zvířata žijící právě v dobříšských lesích. Vlastnoručně vyrobené jesličky budou umístěny podél výletní trasy okolo obory Aglaia a děti do nich mohou přinést zvířátkům něco na zub a zpestřit jim tak potravu během nevlídných zimních měsíců.

Na konci celého dopoledne pak čekalo na děti slavnostní zakončení a odměna v podobě perníčků od města Dobříš. A podle slov samotných dětí byla tahle akce super!

„Věřím, že nejen děti, ale i dospělí, díky této akci plné poznání, pohybu v přírodě, manuální práce a osobního prožitku získávají hlubší vztah a respekt nejen k lesu samotnému, ale i k práci lidí, kteří se o něj starají. Já sama se tady pokaždé dozvím něco nového a zajímavého. Navíc pobyt v lese zaručeně zlepšuje náladu, a zvláště v těchto dnech bych ho všem ordinovala povinně,“ řekla k akci její spoluorganizátorka Alena Harmanová, vedoucí Odboru výstavby a životního prostředí.

Ředitel společnosti Lesy Colloredo-Mansfeld s.r.o. Michal Pernica, který stojí za organizací této akce od jejího počátku, má největší radost z nadšených dětí: „Prvně jsme organizovali tuto akci v zimě a jsem nadšený z toho, jaké to mělo kouzlo. Několik dětí dokonce prohlásilo, že až vyrostou, chtějí pracovat v lese. K tomu asi není co dodat. Mám obrovskou radost, že se nám na Dobříši daří akci pořádat tak dlouho a zajímavou formou děti seznamovat s tím, že i když je les veřejnosti přístupný, vždy někomu patří a péče o něj je velká dřina.“

Denisa Havlíčková, tisková mluvčí města Dobříš

 

Komentáře