Nová hra příbramského divadla Chvála bláznovství je dojemný a komediální příběh o novém začátku

Chvála bláznovství. Foto: Divadlo A. Dvořáka Příbram

PŘÍBRAM – Příbramské Divadlo A. Dvořáka připravuje další premiéru a zve diváky na malou scénu, kde poprvé uvede inscenace Chvála bláznovství od Axela Hellsteniuse. Hlavní role ztvární Petr Florián a Václav Rašilov.

Divadelní text je dramatizací třetího dílu norské trilogie o chovanci psychiatrické kliniky Ellingovi, inspirované románem Pokrevní bratři od Ingvara Ambjørnsena, v České republice známým jako Chvála bláznovství. Příběh sleduje dvě přátele Ellinga a Kjella Bjarna, kteří opouštějí léčebnu a začínají společný život v běžné realitě. Divák se tak stává svědkem jejich zážitků a komplikací, ale i humorných situací. Kromě Petra Floriána a Václava Rašilova se v dalších rolích můžete těšit na Lucii Valenovou a Kryštofa Grygara.

Režisér Vojtěch Nejedlý se zaměřil na téma autismu, které již prozkoumal v předchozí inscenaci Podivný případ se psem. Znovu se také ptá, jakými limity se musí lidé s touto poruchou učit žít.

Premiéru můžete navštívit 20. a 21. dubna od 19 hodin na Malé scéně Divadla A. Dvořáka v Příbrami. Výtvarnou stránku zajistila Linda Holubová a hudební podklad nahrál Adam Morkus. Těšit se můžete na lidský, dojemný, ale i komediální příběh o novém začátku Ellinga a Kjella Bjarna.

Před samotnou premiérou jsme položili několik otázek i jednumu z představitelů hlavních rolí herci Petrovi Floriánovi.

Chvála bláznovství je po „Ministrovi“ další hrou, kde máte hlavní roli nebo jednu z hlavních rolí, jak náročná byla příprava a zkoušení?

Tahle role je hodně intenzivní a s ní taky samotné zkoušení. Jsem pořád na jevišti a moje postava toho hodně namluví, takže si nemáte čas vydechnout. Náš tým je skvělá parta a celý tvůrčí proces byl velmi příjemný.

 

Ve hře hraješ Ellinga, jak byste divákům svou postavu přiblížil?

Elling je autista. Autistické spektrum je ale hodně široké a barevné. Na některých lidech byste to vůbec nepoznali. Takže rozžívání Ellinga byl hodně zajímavý proces. S režisérem Vojtou i kolegy jsme se dívali na inspirační videa a studovali chování autistů, ale ve výsledku se opíráme hlavně o text, který je podle mě sám o sobě nosný. Elling má problém se socializací, nezvládne zajít nakoupit, zvednout telefon atd. A všechny tyhle pro něj obrovské problémy přináší divákovi řadu vtipných situací.

Hra je postavená především na obou hlavních postavách, jak se vám hraje s kolegou Rašilovem?

S Vaškem je radost zkoušet. Sám o sobě je to hrozně vtipný člověk a já mám často problém se s ním na jevišti nesmát. Myslím, že se dobře doplňujeme a snad nám to spolu v téhle inscenaci funguje. Ale to ať posoudí diváci.

Komentáře