Město snížilo nájem v bývalé obuvi, podnikatelé se obávají, že to nestačí

PŘÍBRAM – O vylidňování historického centra ve spojitosti s uzavíráním obchodů nejen v Pražské ulici bylo už řečeno a napsáno mnohé. Dlouhodobě mezi prázdné objekty patří i bývalé prodejna obuvi na roku Pražské a Pivovarské ulice. Radnice proto nyní v těchto prostorách snížila nájemné. Je však otázkou, zda to bude stačit?

Budova, v níž se prodejna nachází, je v majetku města, ale dlouhé roky ji kvůli soudním sporům nemohlo využívat. To vše je minulostí, ovšem prostory k podnikání jsou stále prázdné. Po několika pokusech o pronájem tohoto prostoru rada města rozhodla o snížení nájemného. Nově se nájemné ve zmíněném objektu pohybuje od 300 po 1 000 korun za m2, což celkovou částku za roční nájemné snižuje téměř o 400 tisíc korun.

„Zvažovali jsme několik možností, jakým způsobem ji pronajmout. Ve hře bylo několik variant. Rada města rozhodla, že půjdeme snížením ceny nájemného, které doposud bylo 1000 korun za m2 u všech prostorů. Nyní tedy je jiná cena u hlavního prodejního prostoru a jiná u skladů, zázemí či sklepů,“ řekl ke změně výše nájemného starosta Jan Konvalinka s tím, že doufá, že tak dojde k zvýšení atraktivity nabízených prostor pro potenciální zájemce.

O pronájem prostor po bývalé prodejně obuvi usiluje delší dobu také Spolek Pražské ulice. Ovšem podle jeho předsedy Marka Školouda jen samotné snížení ceny za skladovací prostory nestačí. „Náš spolek vítá snížení nájmu v této prázdné prodejně, ovšem myslím si, že to příliš nepomůže. Osobně by raději viděl poměrně rozsáhlý prostor obuvi rozdělný na prodejní kóje pouze pomocí nábytku, jak to funguje například v pražské Kotvě a nabízet tyto kóje jednotlivým zájemcům,“ přiblížil svůj pohled na celou věc Marek Školoud. Podle něj by se pak jednotliví nájemci podělili i o celkové náklady na energie. „Mám zkušenosti i z jiných měst, kde nejen že podobné prostory takto rozdělené fungují, ale majitelé nájemců vycházejí vstříc i tak, že například první rok nájemce platí jen energie bez nájmu, aby mohl nalákat zákazníky,“ nastínil další možné varianty Školoud.

Kromě obnovení prodeje v bývalé obuvi by vedení města chtělo Pražskou ulici oživit i pořádáním kulturně společenských akcí. „Jednou z cest je i zvýšení počtu kulturně společenských akcí konaných jak na náměstí T. G. Masaryka, tak na Václavském náměstí. Z mého pohledu je škoda, že do Pražské chodí stále méně lidí,“ dodal Jan Konvalinka. Nicméně nutno podotknout, že v tomto směru už právě Spolek Pražské ulice v minulých letech udělal několik kroků od pořádání akcí až po loňskou vánoční výzdobu Pražské ulice, která pravda veřejnost rozdělila na její příznivce a odpůrce a ve finále se stala terčem vandalů.

Komentáře