Trhovci se na náměstí T.G.M. vracejí jen velmi pozvolna

PŘÍBRAM – Od začátku září se na náměstí T.G.M. po čtyřech letech opět konají trhy. Konají se každou středu od 7 do 18 hodin, nicméně zájem trhovců je zatím spíš vlažný a k vidění bývá vždy jen několik stánků. Návrat trhů v plné síle, pokud se vůbec podaří, bude během na dlouhou trať.

Navrácení trhů na plochu náměstí požadovala část veřejnosti, proto se jim radnice rozhodla vyhovět. Ovšem obnova se zatím příliš nedaří. Každou středu zatím tak bývá omezený na několik stánků například s ložním prádlem a podobně. „Snažíme se obnovit tradici trhů na náměstí T. G. Masaryka, kde bude trh každou středu. V prvních týdnech určitě nemůžeme počítat s tím, že bude náměstí plné trhovců, ale věřím, že časem si obě strany, tedy prodávající i kupující cestu na obnovené trhy najdou,“ říká starosta Jan Konvalinka.

Podle předsedy spolku Pražské ulice Marka Školouda bude návrat hodně obtížný. Spolek také jako část veřejnosti chtěl, aby se trhy na náměstí vrátily. „Současný počet trhovců na náměstí ukazuje, že byla chyba je rušit a bude těžké je obnovit v plném rozsahu. Možná by mohl pomoci až advent, nebo se mělo začít s návratem dříve, září je dost nešťastný termín a čtyři roky pauzy je dlouhá doba na to, aby se trhovci vrátili rychle,“ myslí si Marek Školoud s tím, že je ale jinak rád, že radnice vyslyšela volání veřejnosti i návrh spolku vrátit trhy na náměstí T.G.M.  

I veřejnost obnovení trhů vítá. „Nemělo se to vůbec rušit, trhy byly vždycky na náměstí,“ říká paní Blanka s tím, že ale je potřeba, aby sortiment zboží byl rozmanitější. Ovšem objevují se i názory, že dlažba na náměstí T.G.M. neumožňuje jízdu naložených dodávek a bude se tím ničit. Nicméně při celkové rekonstrukci tohoto veřejného prostoru se mluvilo o tom, že trhy se budou konat v okolí kostela sv. Jakuba, tedy myšleno kolem dokola a proto se i rozšiřovaly některé části chodníku. Ovšem po dokončení opravy náměstí se tento záměr nikdy nerealizoval a trhy se dál konaly pouze v části před vstupem do kostela a v prostoru mezi ním a parkovištěm.

Komentáře