Příbram na sezónu chystá „turistický“ spoj do Brd

Turistická linka do Brd foto: MěÚ Příbram

PŘÍBRAM – Brdy se v podobě chráněné krajinné oblasti pro veřejnost otevřely před pěti lety. Od té doby se vedení Příbrami několikrát pokusilo využít jejich turistický potenciál, nicméně vždy s víceméně tragickým výsledkem. Asi nejznámější z nich je fiasko spojené se vznikem respektive nevznikem destinanční agentury pod vedením tehdejšího starosty města Jindřicha Vařeky. Nyní to radnice opatrně zkusí znovu.

Město by pro letošní rok chtělo zřídit turistickou linku do Brd, ovšem ještě není zcela jasná její podoba. „Na letošní turistickou sezónu připravujeme řekněme turistický spoj, který bude buď přímo turistický, to znamená, že bude vyčleněný z toho současného jízdního řádu, měl by být sběrný a jezdit by měl od Svaté Hory přes Březové Hory, Orlov, Kozičín, ale měl by zajíždět i k areálu Nového rybníka… To je jedna varianta, druhá pak je obnovení a upravení linky MHD 5A, která by se stala jakýmsi ekvivalentem turistického autobusu,“ prozradil plány města na letošní turistickou sezónu starosta Jan Konvalinka. Nyní se rozhoduje, která z těchto variant bude lepší.

Ovšem „turistický bus“ právě v podobě linky MHD tu už tu jednou byl. Poprvé vyjel v sobotu 6. srpna 2016 ráno. Nicméně o této službě věděl jen málokdo a tak spojem tehdy do Brd přijeli pouze dva cestující a to ještě se čtvrthodinovým zpožděním… Tak trochu to symbolicky podtrhlo všechny marné snahy o rozvoj turistiky v Brdech, o které se vedení města od otevření vojenského prostoru pokoušelo.

Historicky první příjezd této „turistické linky“ do Orlova v srpnu 2016 zachycuje i video:

O rok později byl provoz linky upraven, nicméně později byl zrušen úplně.

Komentáře