Od smrti březohorského rodáka Antonína Jedličky uplynulo 30 let

Antonín Jedlička jako učitel Adam v Arabele.

PŘÍBRAM/STARÁ BOLESLAV – Před 30 lety zemřel herec a imitátor Antonín Jedlička zvaný „strýček Jedlička“. K Příbramsku se váže tím, že se narodil 18. února 1923 na Březových Horách, což připomíná pamětní deska na jeho rodném domě, dnes známé restauraci Na Vršíčku.

Narodil se jako nejstarší ze šesti dětí nezaměstnaného kloboučníka. V době hospodářské krize se rodina přestěhovala do Prahy, nejprve do Karlína, později na Žižkov. Tam absolvoval svá první veřejná vystoupení, když s otcem a strýcem chodili hrát a zpívat po domech, aby si něco přivydělali.

Jeho první dětská role byl Skokánek v Lišce Bystroušce v Národním divadle. Svým čistým hláskem jako dítě vzbudil takovou pozornost, že se brzy stal zpěváčkem Kühnova dětského rozhlasového sboru a Dismanova souboru. Později následovaly dětské role ve Vinohradském divadle. Jako „strýček“ začal v roce 1948 s divadélkem strýčka Jedličky. Byl hravý a tvořivý, uměl nejen zpívat, ale také napodobovat tisíce různých zvuků pocházejících jak z přírody, tak i mimo ni.

Antonín Jedlička natočil množství různých zvuků, pazvuků a ruchů v mnoha českých filmech a rozhlasových pořadech, např. mlaskání legendární masožravé byliny Adély v komedii Adéla ještě nevečeřela. Mezi jeho nejznámější herecké role patří učitel Adam ze seriálu Arabela (1982), kterého žáci Hromádka s Kozelkou promění v Mickey Mouse. Tuto roli si zopakoval i ve volném filmovém pokračování Rumburak (1984). Výraznou roli hvězdopravce vytvořil v komediální pohádce Za humny je drak (1982), rodáka ze Zvírotic na Sedlčansku režiséra Radima Cvrčka.  

Jeho hlas jako dabéra zní například ve filmech o Angelice, kde namluvil jejího věrného přítele trpaslíka Barkarola. Prošel několika pražskými divadly (například Uranie, Divadlo 5. Května, Pražské dětské divadlo a další). V roce 1984 byl jmenován zasloužilým umělcem.

V roce 1987 založil Studio strýčka Jedličky, v němž se snažil děti naučit různým dramatickým žánrům a nebojácnému vystupování na veřejnosti. O jeho dětských vystoupení dodnes kolují nejrůznější historky, včetně těch, kdy ho děti nesnášely a bály se ho.

Antonín Jedlička byl také vášnivým sportovcem. Hrál fotbal, hokej nebo tenis. Ten se mu také před 30 lety stal osudným. Na kurtu býval vždy ve svém živlu, při hře kokrhal, kukal a dělal všemožné legrácky. Tak tomu bylo i 28. srpna 1993 na turnaji známých osobností v Houšťce u Staré Boleslavi. Odpálil míček, zachrochtal a upadl. Všichni přítomní si mysleli, že jde o vtip, ale když nevstával, zjistili, že zemřel. O pět let později založili na jeho počest Karel Štědrý s Karlem Bláhou ml. Memoriál strýčka Jedličky.

Antonín Jedlička je pohřben v Praze na Vyšehradském hřbitově. V roce 2013 mu byla na jeho rodném domě na Březových Horách u příležitosti nedožitých 90 let odhalena pamětní deska.  

Komentáře