Posvícení ve Skanzenu Vysoký Chlumec: Návrat do tradičního venkovského života

Posvícení ve Skanzenu Vysoký Chlumec. Foto: Hornické muzeum Příbram

VYSOKÝ CHLUMEC – Třetí říjnovou neděli se na Vysokém Chlumci tradičně konalo očekávané posvícení, přinášející pohled do historie venkovského života. Jeho atmosféru můžete zažít v neděli 15. října v areálu místního skanzenu.

„Hospodyňky měly své ruce plné práce s vařením a pečením, zatímco hospodáři se snažili připravit statek na nadcházející zimu. Každý musel přiložit ruku k dílu, aby bylo postaráno o všechno potřebné pro náročné měsíce, kdy se dlouhé zimní večery stávaly dočasným shromaždištěm sousedů na společné chvíle radosti a udržování tradic, jako byly předkládání řeči, předení příze či draní peří,“ příbližuje atmosféru posvícení ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Pro ty, kteří by rádi zažili kousek této autentické atmosféry, Skanzen Vysoký Chlumec, pobočka Hornického muzea Příbram, připravil speciální akci. V neděli 15. října, od 10:00 do 16:00 hodin, budou návštěvníci moci sami vyzkoušet dovednosti a dozvědět se více o výrobě polévkových nudlí, bez kterých by žádná posvícenská polévka nebyla kompletní. Kromě toho se zde bude krouhat zelí a vyrábět šišky, kterými se krmily husy, a také se budou péct tradiční koláče. Na ochutnávku bude připravena také plotna pečená lokše a domácí škvarky.

Základní vstupné činí 100 Kč, s možností sníženého vstupného ve výši 60 Kč. Skanzem Vysoký Chlumec vám nabízí jedinečnou příležitost vrátit se do minulosti a zažít kousek života na venkově, kde se tradiční dovednosti a radosti ze společného díla stávají stále živými tradicemi.

Komentáře