Dnes slavíme Mezinárodní den seniorů, policie radí, jak se má tato skupina bezpečně chovat

PŘÍBRAM – Na první den v říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Různí pachatelé si mezi nimi často tipují jako své oběti. Vědí, že jim chybí sociální kontakt, a tak rádi naváží řeč s kýmkoli, jsou méně mobilní, hůře slyší, jsou navíc velmi důvěřiví, proto se pro „lidské hyeny“ stávají snadnou kořistí.

Přesvědčil se o tom ve středu 29. září ve večerních hodinách sedmasedmdesátiletý muž z Příbrami. Před schodištěm vedle domu si přendával trekové hůlky do levé ruky, aby se mohl chytit zábradlí, v danou chvíli k němu měl přistoupit zezadu zloděj a ze zadní kapsy kalhot mu odcizit peněženku s doklady a se čtyřmi sty korunami.

„Případy různých krádeží či přepadení řeší policie každý den. Bohužel je smutnou pravdou, že pachatelé krádeží a loupeží se vyskytují všude, proto by lidé měli být opatrní. Není vhodné chodit blízko okraje vozovky s taškou přes rameno, tu by mohl vytrhnout někdo z jedoucího auta. Večer je potřeba vyhýbat se neosvětleným místům. Opatrnost je na místě při vstupu do domu nebo výtahu. Raději se vyplatí počkat a výtah znovu přivolat. Pokud starší člověk cestuje hromadným dopravním prostředkem, je lepší sedět v blízkosti řidiče a u dveří, lze je použít jako únikovou cestu,“ připomíná základní zásady bezpečného chování pro seniory policejní komisařka Monika Schindlová.

Muži by měli nosit peníze, doklady a platební karty v náprsní kapse, ne v zadní kapse kalhot. Ženy by neměly nechávat peněženky a cennosti na vrchu kabelky, ty by měly nosit pokud možno u těla a využívat jejich různá zapínání. Doklady je třeba nosit odděleně od peněz a PIN platební karty odděleně od karty. Zavazadla a kabelky bychom neměli pouštět z dohledu, nenosit je např. na zádech nebo je zanechávat v nákupních vozících.

Komentáře