Zahájení adventu bude online, názory na něj se ale různí

PŘÍBRAM – Letos bude zahájení adventu v Příbrami ze známých důvodů jiné než v předchozích letech. Město, ale na rozdíl o jiných měst a obcí, které od této akce raději upustily úplně, přeci jen chce záhajení vánočního času dopřát, ale online. Nicméně i na tuto podobu se názory různí.

Advent letos začíná v neděli 29. listopadu. Kromě tradičního rozsvícení vánočního stromu nabídne město i online kulturní program o všech dalších adventních nedělích. Celkem to vyjde na částku okolo 400 tisíc, ovšem část z ní mají městu pokrýt dotace a sponzorské dary. „V neděli 29. listopadu bude ulicemi města procházet a hrát hudební uskupení Lovesong Orchestra. V podvečer se přesuneme do online prostoru. V 17 hodin budou moci Příbramané tímto způsobem sledovat rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka a od 18 hodin jim bude zprostředkován adventní koncert ze Svaté Hory, při kterém vystoupí skupina Ginevra,“ říká starosta Jan Konvalinka (ANO) a dodává, že vedle online přenos z večerního programu bude mimo jiné vysílán také prostřednictvím TV Fonka.

Ovšem část opozice i veřejnosti nám na online podobu letošního adventu jiný názor. „Osobně si myslím, že bychom se letos bez adventního online programu obešli. Rozsvícení vánočního stromu online ano, ale zbytek jsme si tak jako v některých jiných městech a obcích mohli pro letošek odpustit a ušetřilo by se a ušetřené peníze mohlo město využít jinak, například na podporu příbramských kulturních spolků v příštím roce,“ myslí si opoziční zastupitel Václav Švenda (TOP 09).

Podobně se na věc dívají i někteří obyvatelé města, podle kterých to zkrátka nebude ono. Podle nich vždy k zahájení vánočního času patřilo setkávání se na náměstích u koncertů, kde mimo jiné vystupovaly děti z příbramských základních uměleckých škol, setkávali se s přáteli i svařeného vína a podobně. „Bez zahájení adventu trhů nemá cenu snad ani Vánoce slavit, ono je to k pláči,  letos žádná radost a nostalgie se nebude konat je to škoda, to přeci bylo vždy znamení že Vánoce se blíží,“ míní například Drahomíra Kuralová, která se o svůj pohled na věc podělila na sociálních sítích.

Naopak zastupitel za Piráty Antonín Schejbal online podobu kulturního programu adventu vítá.  „Já osobně snahu Městského kulturního centra vítám. Všeobecně si myslím, že by zde měli mít zastoupení primárně lokální interpreti a soubory. Letošní headlineři mi ale přijdou vhodní. Je nutné brát v potaz již podepsané smlouvy, proto mi jejich ponechání v programu dává smysl. Je nutné si uvědomit, že letošní program byl dopředu plánován jako série klasických koncertů. Až později došlo k překlopení do on-line prostředí,“ konstatuje příbramský a nově i krajský zastupitel Antonín Schejbal.

Nicméně je to trochu v rozporu se slovy, kterými jen před několika dny kritizoval schválenou změnu daní. Podle Schejbala Příbram tímto krokem přijde o 48 093 298 Kč, tedy zhruba jednu dvacetinu celkového rozpočtu města a tak případně ušetřená částka v řádu statisíců korun by v rozpočtu města v příštím roce zcela jistě uplatnění našla.

 

Komentáře