Vláda chce nechat sledovat mobilní telefony nakažených

Ilustrační foto

ČR – Ministerstvo zdravotnictví chce mít pravomoc sledovat mobilní telefon každého občana pro to, aby se zabránilo šíření nákazy koronavirem. Na poslední chvíli to na pondělním jednání vlády předložil resort Jana Blatného v rámci novely zákona o ochraně veřejného zdraví.

Státní hygienická služba získá možnost vyžádat si od mobilního operátora lokalizační údaje mobilní stanice v případě, že uživatel mobilní stanice je osobou, která prokazatelně onemocněla infekčním onemocněním. Takové opatření by mělo rozšířit nástroje, které může Státní hygienická služba využít pro omezování šíření infekčních onemocnění, píše se v důvodové zprávě k návrhu zákona, kterým se vláda v pondělí zabývala.

Návrh zákona se ve vládním systému, kde se musí zveřejňovat vše, co vláda projednává, objevil v pondělí jen krátce před jednáním. V zákoně je například i to, aby vláda mohla i bez nouzového stavu rozhodnout o zavření obchodů či vysokých škol. Celé znění zákona i s důvodovou zprávou je k dispozici zde.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný zákon hájí a chce ho ve Sněmovně prosadit ještě ve stavu legislativní nouze. Vláda ho ale zatím definitivně neschválila. „Považuji to za jeden z velmi důležitých zákonů. Je to něco, po čem všichni voláme. Potřebujeme zákon, který dá možnost centrálně řídit určité věci zejména skrze hygienickou službu. Musíme být schopni korigovat ochranná opatření tak, aby nebylo potřeba mít nouzový stav,“ hájil na tiskové konferenci po jednání vlády návrh Blatný.

„Zákon zakomponovává i chytrou karanténu včetně údajů mobilních operátorů. Respektuje ochranu osobních údajů i GDPR. Věřím, že je to připraveno tak, že je zákon bezpečný,“ dodal ministr.

To, že se úprava zákona v systému objevila na poslední chvíli, kritizuje opozice. Jde podle nich o naprosto nepřípustnou změnu, kterou přirovnávají ke sledování Velkého bratra.

„Sledování mobilních telefonů občana v případě, že úředníci vyhodnotí u dotyčného koronu? Vláda dobře ví, proč utajila přípravu zákona o centralizaci řízení hygienických stanic! Ten má zavést pro budoucí úřad Státní hygienické služby tuto pravomoc. To je naprosto nepřípustné,“ píše šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Mimo to by také schválení zákona znamenalo zvýšení pravomocí ministra zdravotnictví, jenž by nově mohl uzavírat obchody nebo vysoké školy i mimo nouzový stav.

„Proti vzniku Velkého bratra, který by trasoval mobilní telefony z vůle úředníků, budeme bojovat na všech frontách,“ pustil se do vlády Bartoš.

Komentáře