Šalmaj v režii města nepřinesla žádné změny a držela se osvědčeného programu (fotogalerie)

PŘÍBRAM – Už podesáté se na Svaté Hoře konala tradiční Svatohorská šalmaj. Ovšem tentokrát už pod taktovkou města a nikoli Václava Plecitého a jeho skupiny Ginevra. Běžný návštěvník, ale změnu vlastně vůbec nezaznamenal.

Celou slavnost zahájil tradičně dopolední průvod v dobových kostýmech historickým centrem města a jehož se účastnil i sám arcibiskup Arnošt z Pardubic, který v kočáře vyjel až na Svatou Horu. V celodenním programu si pak návštěvníci našli to své. Někdo divadelní vystoupení, jiní rytířské souboje nebo dobrou muziku. Pro děti byla připravená celá řada stánků a zastavení, kde si vyzkoušely svou zručnost, střelbu z luku, brnění nebo se třeba dovědět něco zajímavého o sokolnictví. Na závěr programu symbolicky zahrála kapela Ginevra, která pořádala předchozích devět ročníků a letos tak symbolicky předala pořadatelské žezlo právě městu Příbram.

Součástí akce byl už podeváté také Běh hasičů do svatohorských schodů, který vzdává hold hasičům, kteří se v dubnu 1978 podíleli na hašení požáru tohoto poutního místa. Běhá se tradičně ve dvojicích se dvěma hadicemi a jednou proudnicí po trati dlouhé 560 metrů s výškovým rozdílem 80 metrů.

Komentáře