Policisté včera připomínali školákům pravidla bezpečného chování v silničním provozu

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Letní prázdniny již skončily a začal nový školní rok. Děti jsou většinou plné zážitků ze dnů volna, chvíli jim trvá, než si zvyknou na nový denní režim, a především nejsou až tak obezřetné. Po celé republice proto probíhala první týden školy dopravní akce s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne“.

V Příbrami policisté upozorňovali školáky na principy správného přecházení komunikace včera u 7. ZŠ. Hlavním cílem bylo preventivně působit na malé chodce, posílit v nich důležité zásady při vstupu do vozovky a při této příležitosti je také obdarovat úkolníčkem s vyobrazením zebry.

Odpoledne se pak uskutečnila v družině přednáška zaměřená na dopravu, prvňáčci se dozvěděli, jak se chovat jako chodci nebo cyklisté, jaké jsou dopravní značky apod.

Chodci by měli vědět:
– přechází se přes přechody, pokud jsou na dohled,
– při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem,
– před vstupem do vozovky musíme odhadnout, zda vozidlo stihne bezpečně zastavit,
– je nutné počkat, až automobil opravdu zastaví,
– při přecházení si musíme všímat i druhého jízdního pruhu. Jeden vůz nám dá přednost, v   protijedoucím autě si motorista ani nevšimne, že někdo jde přes komunikaci.
– na přechodech neexistuje absolutní přednost chodců!
– musíme respektovat signalizaci na semaforu, červená znamená stůj,
– silnici lze přejít na přehledných místech, ne před křižovatkou, v zatáčce apod.,
– je nutné se 3x rozhlédnout – vlevo, vpravo a znovu vlevo,
– je důležité nosit reflexní prvky, za šera nebo při hustém dešti je takto označený člověk vidět až na 200 metrů. Navíc od února loňského roku platí nová povinnost chodců, a to mít na sobě reflexní prvek, pokud se pohybují mimo obec podél okraje vozovky, kde není veřejné osvětlení, a je snížená viditelnost. Prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu a měl by být směrem do silnice.

Komentáře