S příchodem zimního období by měli řidiči více předvídat a přizpůsobit rychlost

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

PŘÍBRAMSKO – Počasí v těchto dnech pomalu začíná ukazovat i svou horší stránku a kvůli poklesu teplot jsou pak namrzlé silnice. Pro mnohé řidiče není jednoduché zvládnout jízdu na zledovatělé nebo zasněžené vozovce. Než si na nové podmínky zvyknou, dochází na silnicích tradičně ke zvýšenému počtu dopravních nehod.

„Je potřeba předvídat, že komunikace budou klouzat a této skutečnosti je nutno především přizpůsobit rychlost vozidla,“ připomíná příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová.

Jízdu na kluzkém povrchu silnice I/4 u Zalužan nezvládl 24. listopadu v ranních hodinách sedmašedesátiletý muž. Po projetí zatáčky přibrzdil, poté dostal s vozem smyk a vyjel vpravo mimo komunikaci, kde narazil do břehu silničního příkopu. „Při nehodě nebyl nikdo zraněn, ale způsobená škoda byla vyčíslena na 50 tisíc korun,“ uvedla Monika Schindlová.

Zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu jsou povinné od začátku listopadu do konce března, pokud se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se během jízdy může na vozovce sníh a led vyskytnout. Zimní pneumatiky mají lepší záběr na sněhu a namrzlé silnici, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkou a díky nim se také vozidlo snadněji ovládá. „Za ztížených povětrnostních podmínek je velmi důležité plně se věnovat řízení a pro tak zvané sváteční motoristy je lepší vůbec v tuto dobu nevyjíždět. Rozhodně by také řidiči neměli zapomínat na používání nemrznoucích směsí a vozit s sebou škrabku na okna,“ dodává policejní mluvčí.

Komentáře