Pozor na podvodné online shopy, varuje policie

PŘÍBRAMSKO – S předvánočním shonem je spojená nákupní horečka, která se letos ještě o něco více přesunula do online prostoru. Ovšem s tím jsou spojené i hrozby možných podvodů. Několik takových případů nyní řeší  příbramští policisté.

Pozor při online nákupech, obzvlášť v této době je obezřetnost na místě. Lidé nakupují dárky na Vánoce, pro mnohé je pak nákup přes internet pohodlnější. Někteří jednici objednají zboží na e-shopu, zaplatí dopředu, ale zboží nikdy neobdrží. Nemají potom ani peníze, ani objednané věci.

„Dne 4. prosince oznámila na obvodním oddělení v Sedlčanech poškozená žena, že se stala terčem podvodníka. Dne 24. listopadu objednala na bazaru přes internet čtyřkolku. Zaplatila nejdříve na uvedený účet 47 tisíc korun a poté ještě po pár dnech na stejný účet 11 tisíc korun za údajnou úhradu DPH na hranicích. Následně prodejce přestal komunikovat a předmětnou věc nedoručil,“ uvedla jeden z nich policejní mluvčí Monika Schindlová s tím, že podvodník se trestného činu dopustil v době nouzového stavu a za to trestní zákoník v tomto případě stanovuje za trestný činu podvodu dva až osm let odnětí svobody.

Častým podvodným jednáním jsou inzeráty na prodejních portálech, kde pachatelé nabízejí zboží, ve velké míře pocházející ze zahraničí, za velice příznivé ceny. Komunikace probíhá zprvu bezproblémově, ochotně a vstřícně. „Podvodníci jsou však zdatní manipulátoři a jejich cílem je získat finanční prostředky. Používají legendy o nutné potřebě financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží, jeho proclením a podobně,“ připomíná Monika Schindlová. Internetoví zákazníci by si měli objednávat zboží pouze přes prověřené on-line obchodníky. „Varovným signálem může být právě podezřele nízká cena, na kterou pachatelé občany často lákají, ale také třeba požadovaní platby předem na účet bez možnosti dobírky. Dobré je sledovat recenze a důvěryhodnost portálu. Obzvlášť velkou pozornost je důležité věnovat nákupům na bazarových internetových stránkách a prodejce si ověřovat,“ dodává policejní mluvčí.

Komentáře