PŘÍBRAM – Na tři zářijové čtvrteční podvečery připravilo Hornické muzeum Příbram t doprovodný program k výstavě Zkáza příbramského domu Jechů, která ilustruje život v Příbrami na přelomu 19. a 20. století na příkladu rodiny obývající dům čp. 9 v Plzeňské ulici.
Muzeum pro veřejnost připravilo tři přednášky, které téma výstavy zprostředkují z dalších úhlů pohledu a přinesou rozšiřující informace a souvislosti. Konají se v kulturně vzdělávacím centru na dole Anna od 18 hodin, vstupné 30 Kč.
Jechův příbramský dům
První ze série přednášek, která se koná ve čtvrtek 5. září, se zaměří na dům čp. 9 v Plzeňské ulici a jeho existenci v letech 1859-1962. Provede vás dlouhými 103 roky trvání objektu pod taktovkou rodiny Jechů. Od chvíle, kdy Jechovi stavení získali v dražbě, do momentu, kdy bylo z politických důvodů rozhodnuto o asanaci Plzeňské ulice a dům byl v únoru 1962 zbourán. Na jeho místě dnes stojí věžový dům s parkovištěm.
Jak se v Jechově domě žilo? Proč rodina o dům přišla a byl jí vyvlastněn bez náhrady? Kam se poděly všechny věci? A co se stalo s velkou okrasnou zahradou? Napadají vás další otázky? Třeba i na ně najdete na přednášce uspokojivé odpovědi. Přednáší PhDr. Lenka Blažková, PhD., historička a hlavní autorka výstavy.
Lidé z Jechova příbramského domu
Druhou přednášku, naplánovanou na čtvrtek 12. září, věnujeme lidem, kteří v Jechově domě žili, pracovali, zvelebovali jej a byli s ním spjati. Seznámíme se s patrioty, díky jejichž lásce k rodnému hnízdu a předkům zůstaly zachovány rodinné portréty i vzácné momentky dokumentující život příbramské střední třídy v 1. polovině 20. století. Prostřednictvím středoškolského učitele Čeňka Jecha nahlédneme do života svobodného intelektuála přelomu 19. a 20. století s širokým okruhem zájmů. V navazujícím příběhu Čeňkovy neteře Anděly, poslední majitelky domu, si představíme osud pracovité a ambiciózní ženy, jejíž slibně rozjetou kariéru přerušila změna politického režimu v roce 1948, a které se příbramský dům se zahradou staly oázou klidu a útěchy. Přednáší PhDr. Lenka Blažková, PhD., historička a hlavní autorka výstavy.
Dámská móda v době Anděly Jechové
Do světa módy nás zavede třetí přednáška, která sérii uzavře ve čtvrtek 19. září. První republika, doba, kdy Anděla Jechová otevřela v Praze svůj krejčovský salon, je dnes pro mnohé synonymem elegance a zlatým věkem české módy. Naopak následující období druhé světové války neblaze poznamenal drastický nedostatek všeho zboží, včetně oděvů, obuvi a galanterních doplňků.
Až na jedinou výjimku se modely z Andělina salonu sice nedochovaly, ale na vyobrazeních z tehdejších módních časopisů si ukážeme, v čem chodily ženy ve třicátých letech minulého století večer do společnosti, odpoledne na vycházku i v čem sportovaly nebo se věnovaly domácím pracím. Stranou pozornosti nezůstanou ani těžké válečné časy, kdy budeme obdivovat vynalézavost, s jakou dokázaly ženy doplňovat šatník a improvizovat v době, kdy obchody zely prázdnotou. Přednáší Mgr. Klára Posekaná, kurátorka podsbírky historického a etnografického textilu.