Pojďte, pane, budeme si hrát v pařezové chaloupce. Večerníček slaví interaktivní výstavou

Večerníček

PRAHA – Jedním z nejdéle vysílaných pořadů České televize je večerníček. Na obrazovce se objevil před více jak pětapadesáti lety.

Bohužel jen málokterý Příbramák ví, že režisérem známé znělky večerníčku je příbramský rodák, režisér, výtvarníka a animátor Václav Bedřich. Ten se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami v tehdejší Žabí ulici, dnes Ondrákově, na Cabryku.

příbramský rodák, režisér a výtvarník Václav Bedřich

Starší i novější večerníčkovské příběhy až do května příštího roku připomíná interaktivní výstava“ Večerníček má narozeniny“ v Galerii ČT na Kavčích horách.
„Nosnými tématy jsou prožitky, dětský svět a svět fantazie, ale také důležitý odkaz české animované tvorby pro děti jako jednoho z pokladů české kultury. Prezentován je množstvím scén, her a ukázek z nejznámějších pohádek. Návštěvníky seznámíme také s mistry a autory večerníčků,“ prozrazuje kurátorka výstavy Jana Sommerová. 

Připravena je například prohlídka pařezové chaloupky, kde bydlí Křemílek a Vochomůrka, anebo domu Josefa Lady s kocourem Mikešem. Malí zájemci se mohou také projet v autíčku Krtečka, vyfotit se s Trautenberkem, odpočinout si s Maxipsem Fíkem nebo si vyzkoušet práci na dabingu Jiřiny Bohdalové, Petra Nárožného, Josefa Dvořáka, Karla Högera a mnohých dalších, kteří známým postavičkám propůjčili hlas. 

„Za padesát pět let bylo uvedeno čtyři sta seriálů,“ připomíná dramaturg Déčka Miloš Zvěřina. „Ještě donedávna byl nejdelším večerníčkem Bob a Bobek, ale nyní je překonán Patem a Matem, kteří mají celkem sto dvacet devět epizod. V současné době Česká televize připravuje i nové cykly, a to pokračování Chaloupky na vršku a zcela nový titul Jezevec Chrujda, který namluví Jiří Lábus,“ doplnil. 

Oslavit s večerníčkem narozeniny mohou děti na Kavčích horách denně, včetně víkendů. Výstava je přístupná zdarma.

 

Komentáře