Kraj chce podpořit prodejny na vesnicích

Budova Středočeského kraje v Praze.

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Rada Středočeského kraje projednala a doporučila zastupitelům schválit návrh na vyhlášení Programu 2022 pro podporu provozu venkovských prodejen ve Středočeském kraji (Obchůdek 2021+), jehož účelem je udržení provozu maloobchodu v obcích do 1000 obyvatel na území, kde se nachází maximálně jedna maloobchodní prodejna s převahou potravin. V případě schválení zastupitelstva budou žádosti o finanční podporu přijímány již od ledna příštího roku.

Cílem programu je snížit provozní náklady maloobchodních prodejen prostřednictvím finanční podpory na provozní náklady, kdy kraj bude mít k dispozici 4 miliony korun z programu MPO „Obchůdek 21+“. „Rozhodli jsme se v letošním roce do výzvy zapojit, jelikož jsme si vědomi situace, se kterou se musí i obchody v malých obcích v současné situaci potýkat. Zejména pak s ohledem na zdražování energií je pro ně každý příspěvek pomocí. V rámci programu navíc zacílíme podporu tak, aby byla skutečně co nejvíce efektivní,“ vysvětluje hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Kraje na základě výzvy mohou upravit podmínky programu tak, aby bylo možné dotační program co nejefektivněji využít. Nastavením podmínek dochází k zamezení rozložení finanční sumy na minimální částky podpory, které by v konečném důsledku při rozdělení mezi všechny žadatele byly pro příjemce neúčelné. Proplácené budou provozní náklady na zaměstnance, kteří se podílejí na chodu prodejny, na nájem prodejny/skladu, vytápění, osvětlení, pořízení neinvestičního majetku a služby související s provozem a údržbou prostorů, u kterých je možné prokázat, že souvisí s obchodem. Dále je možné dotace čerpat na telekomunikační služby a náklady spojené s obsluhou bezhotovostních plateb.

Středočeský kraj tak počítá s konkrétní specifikaci, díky které bude zajištěno, aby částky obdržené z dotace skutečně provozovatelům obchodů v menších obcích pomohly. Zejména se pak počítá s přihlédnutím na skutečnost, zda je obec v tzv. Hospodářsky a sociálně ohroženém územím (HSOÚ). Konkrétně se v rámci návrhu vyhlášení programu počítá s následujícím postupem při hodnocení.

  1. Žádosti budou rozděleny na:
    1. Žádost subjektu nacházejícího se v obci, která byla vymezena v rámci aktualizace HSOÚ
    2. Žádost subjektu nacházejícího se v obci mimo aktualizované HSOÚ
  1. Žádosti subjektů nacházejících se v obcích vymezených v rámci aktualizace HSOÚ budou seřazeny od nejnižšího počtu obyvatel obce k nejvyššímu počtu obyvatel obce.
  1. Žádosti subjektů nacházejících se v obcích mimo aktualizované HSOÚ budou seřazeny od nejnižšího počtu obyvatel obce k nejvyššímu počtu obyvatel obce.
  1. Návrh na poskytnutí dotací do vyčerpání předpokládané výše objemu peněžních prostředků postupně subjektům, které mají sídlo v obcích vymezených v HSOÚ od nejnižšího počtu obyvatel k nejvyššímu, a poté subjektům, které mají sídlo v obcích mimo aktualizované HSOÚ od nejnižšího počtu obyvatel k nejvyššímu, bude předložen k projednání v Radě Středočeského kraje a schválení v Zastupitelstvu Středočeského kraje.

Veškeré podmínky pro žadatele dotace budou zveřejněny při vyhlášení programu, včetně konkrétního způsobu podání žádosti o dotaci a všech povinných příloh.

Lhůta pro podání žádosti o finanční podporu je aktuálně v Programu stanovena od 2. ledna 2023 od 9:00 hodin do 23. ledna 2023 do 14:00 hodin. O vyhlášení však musí rozhodnout Zastupitelstvo Středočeského kraje a začátek příjmu žádostí tak zatím není pevně stanoven.

Program je finančně kryt z dotace Ministerstva průmyslu a obchodu: Program podpory malých prodejen na venkově „OBCHŮDEK 2021+“ Podpora provozního financování v roce 2022

 
 

Komentáře