Kontroverzní automat na kratom v centru Příbrami zmizel díky úspěšným jednání vedení města

Kratom.

PŘÍBRAM – Automaty na kratom jsou velmi kontroverzní záležitostí a jeden takový se také před časem nacházel v obchodním centru Skalka. Nicméně to už je minulostí, jak na posledním zasedání zastupitelstva potvrdil zastupitel za Piráty Antonín Schejbal.

Byli to právě zastupitelé za Piráty, kteří iniciovali žádost za odstranění tohoto automatu. „Pane starosto, obrátili jsme se na vás loni na podzim s žádostí o odstranění automatu na kraton na Skalce a děkujeme, že je tento automat už pryč,“ uvedl v závěru lednového zasedání Antonín Schejbal.

Podle slov starosty města Jana Konvalinky (ANO) byla jednání s provozovatelem automatu úspěšná a podařilo se prosadit odstranění prodeje této kontroverzní látky. Tento úspěšný krok příbramského starosty na zasedání ocenili také například zastupitelé za Spojence Markéta Škodová či Václav Švenda.

Kratom (Mitragyna speciosa) je stálezelený tropický strom, který roste především v jihovýchodní Asii, zejména v Indonésii, Malajsii, Thajsku a Vietnamu. Listy tohoto stromu obsahují psychoaktivní látky, zejména alkaloidy mitragynin, 7-hydroxymitragynin a paynanthein.

Kratom byl tradičně využíván v lidové medicíně v některých částech Asie pro své stimulační a analgetické účinky. Listy se mohou žvýkat nebo připravovat do čaje. V nižších dávkách může mít kratom stimulační účinky, zatímco ve vyšších dávkách může působit spíše sedativně.

Nicméně, je třeba zdůraznit, že kratom je kontroverzní látka a existují obavy ohledně jeho bezpečnosti a potenciální závislosti. V některých zemích a oblastech byl zakázán nebo omezen kvůli těmto obavám. V některých případech bylo hlášeno o nežádoucích účincích, jako jsou zvracení, ztráta chuti k jídlu, svalové bolesti a další.

Komentáře