Kineziologie nás může udělat šťastnějšími, míní terapeutka z Březových Hor

Kinezioložka Štěpánka Jarůšková.

PŘÍBRAM – Někdy si musíte sáhnout až na dno, stát třeba v okně v osmém patře a přemýšlet nad skokem dolů, abyste začali svůj život řešit. Ten okamžik dobře znám, až po něm jsem vyhledal odbornou pomoc významného pražského psychologa a za krvavé peníze pomalu rozplétal, co tíží mou duši. Dvanáct sezení během dvou měsíců trvalo, než jsem došel k podstatě problému a když se tak stalo, otevřel jsem pusu dokořán. Vždyť ho už rok znám, během jednoho sezení mi ho odhalila Štěpánka Jarůšková, kinezioložka z Příbrami. Jenže tehdy jsem k ní šel z donucení, této metodě ani jejím slovům jsem nevěřil a dokonce se jim smál.

Proto jsem se znovu objednal a vyrazil na známou adresu – vlastně se omluvit. „Kineziologie One Brain mi vyhovuje v tom, že jde o přímočarou metodu. Přijdete, uděláte vstupní pohovor a potom následuje samotný odblok. Dostaneme se přímo do situace, která s problémem souvisí,“ vysvětluje Jarůšková. Tato metoda je vypracována  tak, aby odblok klienta netraumatizoval. „Uvolnění emocí je prospěšné i žádoucí, ale na tématu se pracuje jemně, aby se klient znovu nedostal do úplných prožitků typu zneužívání. Odstraňují se nepříjemné pocity a nežádoucí vzorce chování, které člověka stále provázejí,“ charakterizuje terapeutka.

K relativně mladé vědě se dostala takříkajíc z druhé strany. „Sama jsem nebyla spokojená se svým životem a chtěla ho změnit. Na kineziologii One Brain jsem narazila náhodou na YouTube. Přišla mi smysluplná,“ popisuje, jak vyhledala poradnu, zašla do ní a přišla na to, že nemusí okolnosti jen přijímat a má moc svůj život tvořit. „Jsem vděčná, že jsem tuto metodu poznala,“ usměje se.

Navíc v sobě objevila sílu pomáhat. Opustila komfortní zónu a vykročila neznámým směrem. „Nebála jsem se, jelikož mi cesta dávala smysl a sílu,“ zdůrazňuje maminka brzy dvanáctileté slečny. Žena, jež absolvovala germanistiku na filozofické fakultě, pracovala v úspěšné firmě a její rozhodnutí nebylo motivováno penězi. „Navštěvovala jsem kurzy kineziologie One Brain a k tomu studovala kraniosakrální osteopatii (manuální terapie uvolňující centrální nervovou soustavu, pozn. red.),“ vypočítává Jarůšková.

Nejspíše vás nyní zajímá, jak sezení v kineziologické poradně probíhá. Nejdříve si v podstatě jen povídáte. „Klient prozradí, proč přišel. Většinou hovoří o tom, v jakých situacích se necítí komfortně,“ prozrazuje terapeutka. Nebo se mu v určité oblasti života nedaří – pracovně, partnersky, má pocity méněcennosti… Zkrátka opakuje určité chování a pocity. Reaguje tak, jak nechce, často neadekvátně situaci. „To je zapříčiněno tím, že jeho mozek vyhodnocuje situaci stejně stresujícím způsobem jako v minulosti. Ztrácí volbu reagovat jinak,“ sděluje Jarůšková. Jak z toho ven? K prožitku je třeba se vrátit a rozvolnit emoce s ním spojené.

Musíte ovšem metodě věřit. Pokud dorazíte do ordinace s hlavou plnou předsudků, jak jsem to udělal před rokem já, problém těžko odstraníte. „Nedůvěra se špatně překonává. Nedoporučuji, aby na sezení chodili lidé, které někdo ‚jen poslal‘. Nebude to příliš účinné, jelikož je také důležité doma posléze provádět posilující cvičení a jednoduché korekce pro upevnění nových struktur chování,“ říká kinezioložka. „Jsem přesvědčena, že je důležitá práce na těle i na duchu. Život přináší různé situace a ne vždy jsou příjemné. Kineziologie nás může udělat šťastnějšími,“ podotýká na závěr.

Komentáře