K pondělní stávce se zatím v Příbrami připojí jedna ZŠ a dvě školky

Základní škola Bratří Čapků.

PŘÍBRAM – Na pondělí 27. listopadu odbory vyhlásily stávku kvůli nespokojenosti s ekonomickými kroky vlády. Zapojí se do ní také školy, protože nesouhlasí například s nízkým finančním ohodnocením nepedagogických pracovníků.

Města se tento problém týká pouze v rovině mateřských a základních škol, které zřizuje. Aktivní připojení k pondělnímu protestu zatím potvrdily tři příbramská školská zařízení. „Ze školek to jsou školky 28. Října a Bratří Čapků a ze škol Základní škola Bratří Čapků. Ostatní školní zařízení se k akci připojí pouze symbolicky nebo částečně, tím že budou stávkovat například jen kuchařky. Ty ale svou protest vyjádří tak, že uvaří třeba jen polévku a hlavní jídlo bude studené. Pro ilustraci například chléb s nutellou,“ konstatoval příbramský starosta Jan Konvalinka, který je sám původní profesí učitel.

Nicméně podle jeho slov se ještě do pátku může situace malinko změnit, protože poslední termín, kdy školy musí rodičům svých žáků oznámit, zda budou či nebudou učit, je v pátek. Sám starosta ale žádné velké změny v aktuálním seznamu nepředpokládá.

Sám Konvalinka má pro protest pochopení, zvlášť pak v oblasti platů nepedagogických pracovníků škol. „Uklízečky, školníci nebo kuchařky jsou profese, které jsou ve školství dlouhodobě podhodnocené a pak se nemůžeme divit, že se v některých školních jídelnách vaří, tak jak se tam vaří. Bohužel za současné platy tam prostě dobrého kuchaře neseženete,“ míní příbramský starosta.

Z příbramských středních škol, které zřizuje Středočeský kraj, by se aktivně do stávky měla zapojit například střední zdravotnická škola. „Stávkovat v pondělí budeme, bude uzavřena škola, školní jídelna i domov mládeže. Studenti, kteří jsou v něm ubytovaní tak budou moci nastoupit až v úterý ráno,“ říká ředitel školy Václav Kočovský s tím, že škola ještě do středy 22. listopadu čekala na výsledky jednání odborů s ministrem školství a po té se definitivně rozhodla k protestu připojit.

Komentáře