Čekalíkovský rybník čeká II. etapa úprav

PŘÍBRAM – Okolí Čekalíkovského rybníka dostává pomalu novou tvář. Město u něj chce za částku cca 30 miliónů korun vybudovat další odpočinkovou zónu mezi areálem Nového rybníku a hřištěm u Q-klubu. Tematicky má prostor odkazovat na přátelství Příbrami a Valle di Ledra, jenž pochází už z dob I. světové války.

Rybník už má za sebou odbahnění za čtyři miliony korun, při kterém se podařilo vyřešit i únik vody a okolo něj jsou k vidění už i první dřevěné prvky pro veřejnost. Jeho nová podoba se setkala veskrze s příznivými reakcemi. „Vznikne tam klidová zóna, kde bude altán, lavičky, mlatové cesty či takové drobnější herní prvky pro větší či menší děti,“ přibližuje konečnou podobu okolí Čekalíkovského rybníku starosta Jan Konvalinka.

Hlavním motivem úprav pak má být odkaz na spojenectví Příbrami a italského Valle di Ledro, jehož obyvatelé byli v době I. světové války kvůli postupujícím bojům přestěhováni na Příbramsko.  Jedním ze symbolů tohoto přátelství má být i socha, která vzniká právě v Ledru. „Ta by měla být takovým zlatým hřebem celého parku. Lederští na ní nyní pilně pracují a s jejím umístěním počítám v letošním roce.  Společně s lavičkou, která bude odkazovat na nedávno zesnulého starostu Valle di Ledra Guiliana Pellegriniho, ten měl Příbram ohromě rád a tak ponese jeho jméno, to budou takové dva hlavní symboly právě příbramsko-lederského partnerství,“ vysvětluje Jan Konvalinka.

Město také uvažuje o vysazení nějakých ryb do samotného rybníka. „Nějaká přiměřená osádka ryb tam bude, o jaký druh půjde, to budeme ještě konzultovat s rybáři, aby nám případně nezpůsobovali znečištění vody,“ říká příbramský starosta.

Samotné práce na druhé etapě úprav očekává město na jaře, v současné době je vypsané výběrové řízení a pokud vše půjde hladce, tak samotné práce by měly začít v dubnu či květnu a hotovo by mohlo být v létě.

Komentáře