Podle části veřejnosti se výhláška na omezení rachejtlí míjí účinkem. Radnice si myslí opak

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Město má od roku 2019 vyhlášku, která omezuje odpalování zábavní pyrotechniky jen na několik dní v roce. Nicméně pravidelně v období vánočních svátků a konce roku dochází poměrně často k odpalovaní rachejtlí a dělobuchů i mimo povolené dny. Některým lidem to vadí a obrátili se s tím na vedení města.

Nyní už je v Příbrami více méně opět klid, ale v prvních 14 dnech po začátku roku se většinou s příchodem tmy ozývaly ještě v ulicích rány způsobené zábavní pyrotechnikou. Nejspíš šlo o nalezené „zásoby“ právě z období Vánoc a konce roku. Vyhláška povoluje na území města pouze v dnech: 1. ledna, 30. dubna, 5. a 31. prosince.

Na nedodržování zmíněné vyhlášky upozornilo starostu města Jana Konvalinku několik lidí prostřednictvím webu města. Radnice ale považuje vyhlášku víceméně za úspěšnou. „Já bydlím na Drkolnově a tam to v prosinci vždy vypadalo trochu jako ve válečné zóně a od doby, co platí tato vyhláška, tak se to výrazně zklidnilo. To, že někdo čas od času odpálí nějakou rachejtli, nebo když slaví narozeniny a tak to holt nevydrží a něčeho si vystřelí, to tak prostě je… ale myslím si, že lidé si obecně zafixovali, že ta zábavní pyrotechnika je zakázaná mimo vyhrazené dny,“ řekl koncem loňského roku  starosta.

Dohledem nad dodržováním této i jiné vyhlášky města je pověřená městská policie. „Bohužel, není v našich silách být na všech okolností na všech místech. V případě, že se někdo dopouští přestupků, je tedy vhodné na to upozornit prostřednictvím tísňové linky 156,“ doplnil Jan Konvalinka. Loni město evidovalo pouze 10 nahlášení užívání zábavní pyrotechniky mimo povolené dny. Nicméně „pachatele“ na místě už nenašla.

Není proto divu, že část veřejnosti považuje vyhlášku na omezení užívání zábavní pyrotechniky za zbytečnou. „Na rozdíl od vyhlášky na alkohol je tahle zcela zbytečná,“ uvedl jeden z obyvatel Příbrami k tomuto tématu na webu města.

Komentáře