Babiš sliboval podporu středočeským starostům

Střední Čechy -Středočeský kraj zorganizoval další setkání  středočeských starostů. Na jednání přijel předseda vlády Andrej Babiš který sliboval podporu. 

Vláda podporuje požadavek Středočeského kraje na změnu rozdělování výnosů z daní ve prospěch středních Čech,premiér Andrej Babiš si však nedovede představit, jak by se to dalo prosadit v Poslanecké sněmovně.Středočeský kraj se stále rostoucím počtem obyvatel by chtěl dostávat od státu asi o miliardu korun víc – na úkor jiných. To si přímo od Babiše vyslechlo 490 představitelů obcí a měst, kteří v úterý přijeli do Prahy na setkání středočeských starostů s představiteli kraje.

Starostům mimo jiné slíbil, že se vláda bude snažit dohánět investiční dluh a do roku 2025 by se mělo hodně změnit. Ať už jde o budování dálnic včetně Pražského okruhu či třeba železnic. V té souvislosti připomněl, že se už začalo stavět spojení Praha – letiště – Kladno. Na otázku k časovému horizontu ale pokrčil rameny. „Ten viadukt se staví,“ poznamenal. Publikum současně rozesmál, když prohlásil: „Je tam nějaký tunel…“ „Na trase,“ reagoval na rozruch v sále.

Z publika si premiér vyslechl třeba podnět, že je třeba zadržování vody v krajině podporovat i jinak než v rámci programu Dešťovka; hlavně zabránit splachům z polí. Právě tohle upozornění provázel  velký potlesk.

Starosty ale premiér vyzval i k aktivitě zvláště v oblasti výstavby bytů. Upozornil, že budování sociálních bytů by mělo být právě úlohou radnic. Peníze na takové bydlení stát má a dá. „My ty byty ale stavět nebudeme,“ upozornil, že tady vidí jasnou roli obcí, jejichž představitelé mají přehled o tom, co je v místě potřeba.

Na příští setkání Babiš podle svých slov přijde opět. „A vezmu s sebou půl vlády,“ avizoval, že ministři budou přímo reagovat na podněty představitelů radnic.

„Potěšilo mě, že přislíbil i účast na dalším jednání,“ reagovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta také vítá, že podpořil středočeské požadavky na změny rozdělování daňových výnosů.Z Asociace krajů by k tomuto tématu měl vzejít návrh, který poputuje do Poslanecké sněmovny. Jak tam dopadne, je otázkou.Premiér Babiš  v tomto ohledu s optimismem hodně šetřil.

 

Komentáře