Záchytka letos změnila pravidla platby za „pobyt“

Ilustrační foto.

PŘÍBRAM – Příbram patří mezi jedno z mála měst, které provozuje záchytnou stanici. Tato služba je od března 2016 provozována Centrem sociálních a zdravotních služeb ve zdabořském areálu příbramské nemocnice.

Loni „služeb“ záchytné stanice využilo 152 klientů, z toho bylo 23 žen. Za tříletou dobu provozu je počet záchytů na stejné úrovni. V roce 2016 bylo evidováno 152 a v roce 2017 pak 153 osob, které byly převezeny k vystřízlivění.

Záchytná stanice je v provozu v pátek a v sobotu. Pouze v případech, že se ve městě koná větší akce, je výjimečně otevřena i v jiných dnech. Kapacita je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Za celou dobu provozu se doposud nestalo, že by byly obsazené všechny místa. Nejvíce bylo sedm opilců.

Za nocleh na záchytce člověk zaplatí částku 2 500 korun. „Od nového roku se s ohledem na náklady změnila pravidla. Pokud zachycený člověk zaplatí do týdne, bude ho přespání stát uvedenou částku. Pokud se tak nestane, částka se navyšuje na 3 500 korun. Zde je potřeba uvést, že úspěšnost výběru prostředků je 33 %. Neplatiči jsou obesíláni upomínkou a posléze předžalobní výzvou,“ uvedl místostarosta Jan Konvalinka.

Loni provoz záchytné stanice vyšel na 2 100 000 korun. Na financování se podílí kraj, od kterého byla dotace ve výši 1 608 000 korun. Od klientů v tomto roce bylo vybráno 137 500 korun a 15 000 korun město získalo jako příspěvek od obcí.

 

Komentáře