Vodáci budou moci vyjet s půl promile, dosud nesměli

PRAHA – Vodáci budou moci vyjet na velkou část řek s půl promile alkoholu v krvi, schválili to poslanci. V současnosti totiž nesmí na vodě požít žádný alkohol, jinak jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Ve hře bylo i jedno promile, ale to nakonec neprošlo. Zákon ještě bude muset potvrdit Senát, který ho ještě může upravit.

Pro změnu pravidel pro vodáky bylo 123 ze 180 přítomných poslanců. Pro alkoholovou výjimku půl promile, kterou navrhl poslanec ANO Milan Feranec, nebyl ani jeden poslanec ČSSD a KDU-ČSL, v ostatních stranách se příznivci popíjení na vodě našli. Poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, STAN a SPD to podpořili bezvýhradně.

    

Možnost vyjet „pod vlivem“ se netýká dolního toku Labe, Vltavy a Moravy. Pokud jde o Vltavu, možnost vyjet s půl promile platí do Českých Budějovic. To znamená, že když si v lidé Praze vyjedou na šlapadle, dál nebudou moci být opilí, protože jim podle platného zákona dál bude hrozit pokuta.

Pravidlo tolerance půl promile se podle přijaté změny zákona přesně týká „vůdce malého plavidla bez vlastního strojního pohonu nepodléhajícího evidenci“, takže do půl promile se bude muset vejít i zadák na kanoi a v případě raftu jeden z těch, kteří jedou na raftu vzadu.
Současný zákon počítá s tím, že za pití na vodě hrozí pokuta až sto tisíc korun. Dodržování zákona na vodě kromě policistů kontroluje Státní plavební správa, která také vede všechna správní řízení, a hříšníky jí k vyřízení předává i policie. Inspektoři se zaměřují hlavně na větší motorové lodě, ale občas zkontrolují i klasické vodáky na kánoi.

foto a text: Svaz vodáků ČR

Komentáře