Jan Konvalinka: Památkáři nám v případě Rudných dolů hází klacky pod nohy

Budova bývalého ředitelství Rudných dolů

PŘÍBRAM – O nutnosti opravy budovy bývalého ředitelství Rudných dolů se mluví už několik let. Nyní je situace o to akutnější, neboť do ní začalo zatékat. Loni na podzim proto vedení města začalo mluvit o opravě střechy. Nicméně podle vyjádření starosty Příbrami Jana Konvalinky k tomu zatím nedojde, protože město narazilo u památkářů.

O nutnosti opravy mluvil už v minulém volebním období tehdejší městský ekonom Václav Dvořák s tím, že by se na opravu mohly využít peníze z prodeje majetku teplárny, bohužel za něj město utržilo výrazně méně, než původně předpokládalo.

Jak se nyní ukázalo, tak kromě zatékání ještě krovy napadla dřevokazná houba a tak bude nutné vyměnit střechu úplně celou. Radnice počítal s tím, že oprava vyjde na částku okolo 12 miliónů korun. „Máme na to vše připravené, víme, jak to chceme udělat, vše je navrženo a naprojektováno a památkáři nám řekli, že takto ne. Podle nich je zapotřebí užít nějakých dobových metod a ještě ke všemu, že postup oprav budou oni korigovat a budou jej měnit na základě aktuální situace,“ konstatoval starosta města Jan Konvalinka s tím, že tento postup je výrazně v nesouladu s postupem, jakým se soutěží veřejné zakázky. „Vysoutěžený projekt nejde měnit za běhu a pokud se nepodaří opravit budovu Rudných dolů, tak to nepůjde na vrub města, ale na vrub památkové péče, která jedná krajně nepružně a hází nám klacky pod nohy,“ dodává. Podle vedení města se tak nyní zpracovává upravený projekt dle požadavku památkářů včetně úpravy rozpočtu.

Budova bývalého ředitelství Rudných dolů patří nejhodnotnějším městským budovám a proto by se město v boji s památkáři podle bývalého starosty Josefa Vacka nemělo příliš rychle a snadno vzdávat. „V době mého starostování jsem také měl s památkáři spory, ale je potřeba s nimi jednat a snažit se najít dobré řešení pro obě strany,“ míní Vacek.

Současně se připravuje projektová dokumentace i na opravu sklepení této budovy. „Tam by měl vzniknout multifunkční skladovací a archivní prostor pro potřeby buď městského úřadu, případně dalších institucí, které by mohly v budoucnu v budově bývalých Rudných dolů sídlit,“ přiblížil další záměry města Konvalinka.

Budova by měla sloužit veřejnosti a nikoli jen úředníkům pro kanceláře. Radnice už jedná i s architektem, který připravuje návrh, jak budovu co nejlépe využít. Náklady na celkovou rekonstrukci bývalého ředitelství Rudných dolů se pohybují okolo 200 milionů korun.

Komentáře